Multiplication and Division
Geometry
Money
Fractions
Addition and Subtraction
100
915 x 100

91,500

100

How to find the area of a rectangle?

Area = Length x Width

100

BONUS QUESTION : DOUBLE POINTS

Ms. Reyes bought four bags of pencils, each containing 25. She is going to divide the pencils into three classes. How many pencils will each class get?

33 and 1 left over.

100

Compare using <,>,=.

6/8 and 4/12

6/8 > 4/12

100

Jaden has 360 cards in his baseball collection. he bought a mystery box with 244 cards, he gave his sister 135 cards. What math expression can I use to solve how many cards he has now?

360 + 244 - 135 = n

469 cards remain.

200
Solve.

432 x 18

7,776

200

Samantha is planting a garden that is shaped like a rectangle.
The length of the garden is 8 feet, and the width is 5 feet.

Perimeter = 2 × (length + width)
= 2 × (8 + 5) = 2 × 13 = 26 feet

Area = length × width
= 8 × 5 = 40 square feet

200

Danny bought 3 dozen donuts, each costing $10.44. How much did Danny spend on the donuts?

$31.32

200

Leah baked 12 cookies. She gave 1/4 of them to her friend.
How many cookies did Emma give to her friend?

Leah gave 3 cookies to her friend.

200

Ella went shopping with $500.
She bought a new phone for $275 and a pair of shoes for $120.

How much money does Ella have left?

$105 left

300

HSA is taking a trip to the museum, there are 6 classes with 26 students in each. Each van can carry 12 students. How many vans will they need for everyone to go?

They will need 13 vans.

300

Find the perimeter of a rectangle 24 feet wide and 16 feet tall.


The perimeter 80 feet.

300

BONUS QUESTION: DOUBLE POINTS

In 1980 a pair of shoes cost $14.64 now in 2025 the same pair of shoes costs $44.83. How much more does the pair of shoes cost in 2025?


$30.19

300

Emma baked a cake and cut it into pieces.
Her family ate 2/3 of the cake at lunch.
Later, Emma ate 1/6 of the cake for a snack.

How much of the cake is left now?

1/6 of the cake is left.

300

What is the difference of 8,732 and 6,754

1,978

400

A museum charges $5 per ticket.
A teacher buys tickets for 4 classes, and each class has 20 students.

How much money did the teacher spend on all the tickets?

The teacher spent $400 on tickets.

400

What is an angle greater than 90 degrees called?

Obtuse Angle

400

A marker costs $1.25, a pencil costs $0.75, and stickers cost $0.45 each.

How much will it be for 3 pencils, 2 markers, and 4 stickers?

$6.55

400

1/3 of the fruits are apples, 2/6 are bananas, and the rest are oranges.
Are there more apples or bananas? What fraction of the fruits are oranges?

Apples and bananas are equal. 1/3 are oranges.  

400

A toy factory made 3,250 toys in January and 4,180 toys in February.
In March, 2,470 toys were sold.

How many toys did the factory have left after March?

4,960 toys left

500

A group of friends is going on a trip. They have 2,880 miles to travel in total.
Their van can drive 240 miles on one tank of gas.

How many times will they need to stop for gas during the trip?

They will need to stop 12 times for gas.

500

For a party, Diego bought 6 pizzas for $7 each and 3 packs of sodas for $6.50 each. He paid with a hundred-dollar bill. How much did Diego spend, and how much change will he get back?

Diego spent $61.50 on the pizzas and sodas.

Diego's change will be $38.50.

500

The school library had 5,600 books at the beginning of the year.
They received 1,450 new books in January.
Later, 2,275 books were removed because they were old or damaged.

How many books does the library have now?

4,775 books