Fractions
Simplify: 6/12
1/2
0.6 + 0.25
0.85
Lena ate 2/5 of a pie. Her brother ate 1/5. How much of the pie did they eat in total?
3/5 of a pie
Add: 3/8 + 1/4
5/8
1.5 – 0.75
0.75
You have $20. You buy a snack for $6.25. How much money do you have left?
$13.75
4/5 × 3/7
12/35
0.3 × 0.4
0.12
Each notebook costs $2.75. How much for 5 notebooks?
13.75
5/6 ÷ 2/3 + 1/4
1 1/2
0.45-(0.15 x 3)
0
A pack of markers costs $3.25. A notebook costs $2.80. You buy 2 packs of markers and 3 notebooks. How much do you spend in total, and how much change do you get from $20?
$5.10
3/4 ÷ (2/5 x 5/6)
2 1/4
Convert 3/8 to a decimal
0.375
You spend 30% of your $90 on books. How much did you spend?
$27