Between which two benchmark fractions is 5/8 ? How do you know?
1/2 and 3/4
Stephen buys a movie ticket for $14.75 and then buys some snacks for the movie. He spends a total of $19.23. About how much does Stephen spend on snacks?
Stephen spends about $5 on snacks.
Carmen’s water bottle holds 1 8/10 liters of water. Jorge’s water bottle holds 2 2/5 liters of water. How much more water does Jorge's water bottle hold?
6/10
Allen buys a carton of raspberries that weighs 1.83 pounds and a carton of blueberries that weighs 1.5 pounds. How many pounds of berries did Allen buy altogether? Show your work.
Allen bought 3.33 pounds of berries.
A giant sequoia tree in California grew 1 3/4 feet in height last year and 1 5/8 feet in height this year. Estimate how much the tree grew in the two years.
The tree grew about 3 1/2 feet in the two years.
Latasha has 2.73 liters of apple cider. She wants to have about 5.5 liters for her party. About how much more cider does Latasha need?
Latasha needs about 2.5 more liters of apple cider.
A giant sequoia tree in California grew 1 3/4 feet in height last year and 1 5/8 feet in height this year. How much did the tree grow in the two years?
The tree grew 3 3/8 feet in the two years.
Kyle is raising a rabbit, Rosie, with his animal club. Rosie has a mass of 0.435 kilograms at one month old. Rosie has a mass of 2.57 kilograms at one year old. How much more mass does Rosie have at one year old than at one month old. Show your work.
Rosie has 2.055 kilograms more mass at 1 year old.
Carmen’s water bottle holds 1 8/10 liters of water. Jorge’s water bottle holds 2 2/5 liters of water. Jorge says that his bottle holds about 1/2 liter more water than Carmen’s. Without finding the actual difference, explain why Jorge’s estimate is or is not reasonable.
Resonable
Diego and Ellie a are looking at cell phone plans. They could share a group plan that costs $119.95 per month, or they could each pay for an individual plan that costs $62.77 per month. Estimate which choice would cost less for Diego and Ellie. Be ready to explain why.
The group plan would be the cheaper choice.
Rafael mixes 3 1/2 ounces of blue paint with 1 2/5 ounces of yellow paint to make green paint. How many ounces of green paint does Rafael make?
Rafael makes 4 9/10 ounces of green paint.
Mrs. Washington is at the grocery store. For a family New Year’s Day dinner, she buys black-eyed peas that cost $4.79, pork that costs $33.54, and rice that costs $12.67. How much money does Mrs. Washington spend at the grocery store? Show your work.
Mrs. Washington spends $51.00 at the grocery store.
Miguel is making trail mix. He uses 5 1/3 ounces of nuts and 2 3/4 ounces of raisins. Which of these is a reasonable estimate for how many more ounces of nuts than raisins Miguel uses? Be ready to explain.
A. between 2 and 2 1/2 ounces
B. between 2 1/2 and 3 ounces
C. between 3 and 3 1/2 ounces
D. between 3 1/2 and 4 ounces
B
Irene has two kinds of rice. She has 4.25 kilograms of brown rice and 2.38 kilograms of white rice. Estimate how many kilograms of rice Irene has in all. Will the actual amount be more or less than your estimate? Explain. Show your work.
Varied Answers
6.75
The actual will be less.
Matt and his mom have a 1-gallon jug of water. They drink 1/8 gallon of water before lunch and 2/3 gallon of water during the rest of the day. How much water do they drink all day?
Matthew has 8.2 meters of wire. He uses 3.65 meters for a craft project. He wants to use the wire he has left to complete one of the following projects. For which of the projects does he have enough wire? Choose all the correct answers.
A. necklaces: 4.5 meters
B. earrings: 5 meters
C. bracelets: 4.2 meters
D. anklets: 4.6 meters
E. pins: 4.45 meters
A, C, E