Libby and Rex work on a school project, Rex says he did 67% of the work, what percent did Libby do?
100-67= 33%
Sammy flew 20% of his 300-mile trip to Chicago before his first layover, what distance did he cover?
0.20x300 = 60 Miles
Tommy made 65% of his basketball team's points. If the team score 20 points, how many points did Tommy make?
20 x 0.65 = 13 points
Jose left the movie after only 67% of the movie because it was terrible. If the movie was 137 minutes long, how many minutes did Jose watch? Round to the nearest whole number
137 x .67 = 91.79 or 92 minutes
Melissa purchased $39.46 in groceries at a store. The cashier gave her $1.46 in change from a $50 bill. How much change should the cashier have given Melissa?
50.00 - 39.46 = 10.54
If the class has 22 students and each student will eat 1/4 of a pizza. Each pizza has 8 pieces. How many slices will be eaten and how many whole pizza's are needed?
22 x (1/4) = 22/4
(22/4) x 2 = 44/8 so 44 pieces of pizza
44/8 is 5.5 so the school needs to by 6 pizzas
If 46% of travelers fly using American Airlines and 124,000 people fly each year, how many people fly with American Airlines each year?
.46x124,000 = 57,040 people
Abby and Charlie are playing basketball if 21 points are scored a total and Abby scores 7 points, what fraction and percentage of points did Abby score?
7/20 = 1/3 = .3333 repeating
.3333x100 = 33.33%
33.33 percent
The prices at the theater are: Movie Tickets $8.25, Medium Popcorn $6.00, Medium Soda $4.75, Candy $3.50. What does it cost for Zylaya to purchase a movie ticket, popcorn and a candy bar?
8.25 + 6 + 3.50 = 17.75
If Charlie's and Sophie's parents gave them $200 to spend, Charlie spent 89% of the money, how much did he spend?
.89x200 = $178
If Ella and Mark take a test. Mark made an 89, Ella got 7/8 right. Who had the higher score? by how much?
7 ÷ 8 = 0.875
0.875 x 100 = 87.5
Mark has a better test score
89 - 87.5 = 1.5
He did better by 1.5 points
If Melvin travels 25% more than Michael, and Michael travels 16.7 miles how far did Melvin travel?
25 ÷ 100 = 0.25
0.25 x 16.7 = 4.175
4.175 + 16.7 = 20.875 miles
In the sport of curling, a rock is thrown over the ice toward a target. The closest rock to the center scores a point. The red rock stopped 6/15 of a meter from the center of the target. The blue stopped 3/16 of a meter from the center. Which rock was closer?
6 ÷ 15 = 0.4
3 ÷ 15 = 0.1875
The blue rock is closer
If the movie ticket price is $12 but the total cost is $12.96, what was the tax on the ticket?
12.96/12 = 1.08
1.08-1 = 0.08
0.08x100 = 8%
Eli found a 22% off coupon for Urban Outfitters, if he spends 132 dollars, how much does he save?
.22x132 = $29.04
One half of the students in a school are girls, 3/5 of these girls are studying Art. What fraction of girls are studying Art?
Fraction of girls in school = 1/2
Fraction of girls studying Art = 3/5
(1/2) x (3/5) = (1 x 3) / (2 x 5) = (3/10)
If James has a $455 budget for his tripe to Charleston, his budget is 24% for hotel, 18% for food, 6% for gas, 37% for activities, how much money is left for souvenirs?
24 + 18 + 6 + 37 = 85
100 - 85 = 15
15/100 = .15
455 x .15 = 68.25
He has 68.25 dollars for souvenirs
The Rams and Bengals play in the Fictional super bowl. If the Bengals score 1/10 more than the Rams and the Rams score 20 points. What was the score of the Bengals?
1 ÷ 10 = .10
.10x20 = 2
20+2 = 22 points
Tom Holland spend 403 hours filming the new spiderman movie, Andrew Garfield spent 212 hours, and Toby Maguire 326 hours. The total number of hours is equal to hours spent by all of the spidermen. What percentage of the filming included Andrew Garfield? Round to 2 decimal places
403+212+326 = 941 hours
212/941 = .22529
.22529x100 = 22.529%
22.529% ≈ 22.53%
If Garrett saved $23.20 with a 20% coupon. How much was the total purchase originally?
20/100 = 1/5
23.20 x 5 = 116
Charlie has a grade of 76 in math, he wants a A (90), what percentage does his grade need to improve?
90 ÷ 76 = 1.1843
1.1843 - 1 = 0.1843
0.1843 x 100 = 18.43
He needs to improve his grade by 18.43%
Mathew and Hinal are going to Hawaii, if hinal puts away 1/16 of the total cost away each week and Mathew puts away 6% percent, how long will it take for them to safe up for the trip? The trip costs $1,200. Round to 1 decimal place.
1 ÷ 16 = 0.0625
6 ÷ 100 = 0.06
0.0625+ 0.06= 0.1225 they save together per week
1200 x 0.1225 = 147 saved per week
1200 ÷ 147 = 8.2 weeks total
The Pengins hockey team scored 3/4 of all of their games, the Bruins scored 72.3% of all of their games, and the Krakens score 12/17 of their games. Who won the most?
3 ÷ 4 = .75 x 100 = 75% for the Pengins
72.3% for the Bruins
12 ÷ 17 = .7059 x 100 = 70.59% for the Krakens
The Pengins won the most games
Zach, Walt, and Kelly shared one large popcorn. If Walt ate 1/3, Zach ate 2/5, and Kelly ate 2/15. Is there any popcorn left? If so, how much?
1 ÷ 3 = .3333
2 ÷ 5 = .4
2 ÷ 15 = .1333
.3333 + .4 + .1333 = .8666
1 - .8666 = 0.1334
0.1334 x 100 = 13.34%
If Amy and Emanual went shoping at the mall, they brought $223 to split evenly between them, they want to save 12% for lunch. Emanual spent 99 dollars on a remote control car, did he spend more than his share of the money?
223 x 0.12 = 26.76
223 - 26.76 = 98.12
$99 is greater than $98.12 so yes he spent too much