Fraction Operations
Basic Ratios
Ratio Word Problems
Unit Rates
Rate Word Problems
100

(3  4/5)(2  3/4)

10  9/20

100

There are 56 boys and 44 girls at church. What is the simplified ratio of girls to boys?

11:14

100

A recipe calls for 3 cups of sugar for every 2 eggs. I am baking for a party and will use 32 eggs. How many cups of sugar should I use?

48 cups of sugar

100

Amy read 68 pages in 4 hours. What is the unit rate?

17 pages per hour

100

Ike writes about 65 emails every 5 days. At this rate, how many emails will he write in 150 days?

1,950 emails

200

6 x (3/5)

3  3/5

200

There are 56 boys and 44 girls at church. What is the simplified ratio of girls to total people?

11:25

200
Susan is mixing paint. She mixes 5 cups of red for every 3 cups of white. If she mixes 39 cups of white, how many cups of red should she mix?

65 cups of red

200

Sheila drove 450 miles in 9 hours. What is the unit rate?

50 miles per hour

200

Tommy's Car Wash washed 48 cars in 3 hours. How many cars could he wash in 8 hours?

128 cars

300

1/3 ÷ 4/5

5/12

300

In a bucket, there are 16 red marbles, 13 yellow, and 18 green. What is the simplified ratio of green to red marbles?

9:8

300

Tom and Ramon are making slime. Tom used 3 drops of red coloring for every cup of slime while Ramon used 7 drops of red for every 2 cups of slime. Who used more red coloring?

Ramon

300

Jared scored 720 points in 30 games. What is the unit rate?

24 points per game

300

The bakers at Blue Bakery can make 450 bagels in 5 hours. At this rate, how many bagels could they make in 8 hours?

720 bagels

400

4 ÷ (7/9)

5  1/7

400

At a company Christmas party, there are 200 hamburgers, 180 hot dogs, and 240 pieces of pizza. What is the simplified ratio of hamburgers to pieces of pizza?

5:6

400

A class of 30 students were given a poll and asked what their favorite candy was. 11 said Skittles, 8 said Reeses, 7 said M&Ms, and 4 said Sour Patch Kids. If the ratios were the same in a class of 90 kids, how many would choose Sour Patch Kids OR M&Ms?

33 kids

400

The hotel room cost $246 for a 3 night stay. What is the unit rate?

$82 per night

400

At Quick Market, it costs $6.75 for 6 apples. At Stop and Save, it costs $9.75 for 8 apples. Which store has the better by and what is the cost per apple?

Quick Market - about $1.13 per apple

500

3  1/2  ÷  3/4

4  2/3

500

I have 16 packs of yellow sticky notes, 14 packs of purple, 15 packs of green, and 15 pink. What is the ratio of packs of purple to total packs of sticky notes?

7:30

500

A class of 30 students were given a poll and asked what their favorite candy was. 11 said Skittles, 8 said Reeses, 7 said M&Ms, and 4 said Sour Patch Kids. If the ratios were the same in a class of 90 kids, how many would choose Skittles OR M&Ms?

54 kids

500

Paul made $1,575 in 7 days. What is the unit rate?

$225 per day

500

Trey pays $220 for a 4 month membership at a gym. At this rate, how much will he pay for a 3 year membership?

$1,980