Rates
Unit Rates
Comparing Unit Rates
Percentages
Ratios
100

32 customers in 4 checkout lanes. How many customers per lane?

32 customers/ 4 lanes

100

Tyler mows lawns on the weekend in order to earn money for a PS5. He makes $120.00 for mowing 4 lawns. How much is he earning per yard? 

$30 per lawn

100

Annie bought 3 iced coffees at coffee bean for $15. Rick bought 2 iced coffees at Starbucks for $11.76. Who paid the better price for coffee? 

Annie paid a better price for coffee. 

100

What is 50% of 24?

12

100

OOOOO

BBBBBBBBBB

what is the ratio of B's to O's? 

10:5

200

Write this as a rate, 40 centimeters of snow in 20 hours.

40 centimeters/20 hours

200

Ms. Diaz loves to go shopping for make-up. She bought 7 new make-up brushes for a grand total of $84. What was the unit price of each brush? 

$12 per brush. 

200

At a comic book convention vendor 1 was selling a set of 4 comics for $28. Vendor 2 was selling a set of 3 comics for $24. Which vendor has the higher unit price?

Vendor 1 = 28÷4 = $7 

Vendor 2 = 24÷3 = $8

Vendor 2 had a higher unit price. 

200

Turn 0.37 into a percent. 

37%

200

True or False 

Elena mixed 2 cups of white paint with 6 cups of blue paint. For each cup of blue paint, there is 3 cups of white paint.

False 

300

Write as a rate, 12 pies eaten in 3 minutes.

12pies/3minutes

300

Mr. Urtez loves to watch football. His lame Cowboys lost 16 games in the span of 4 months. How many games per month did they lose? 

4 games per month lost. 

300

At the store Brand A potato chips were $15.24 for 4 bags. Brand B potato chips were $11.61 for 3 bags. Which brand has the cheaper price per bag?

Brand A = 15.24÷4 = $3.81 

Brand B = 11.61÷3 = $3.87 

Brand B had a cheaper price per bag.

300

If you have 3 quarters, what percent of the dollar do you have?

75%

300

John loves making sandwiches. The pack of wheat break contains 7 slices. the pack of white bread contains 10 slices. What does the ratio 17:7 represent?

17 represents the total amount of slices of bread, and 7 represents the wheat slices. 

400

Write as a rate, 2.36 mph in 0.1 seconds.

2.36mph/ 0.1 seconds

400

Chester is playing a video game and has just earned the highest score. He received 488 points for defeating 61 enemies. How many points did he receive per enemy defeat? 

8 points per enemy defeated.

400

A book store was selling 2 books for $15.86. Online  you could buy 7 books for $55.93. Which place has a lower unit price?

Book Store = 15.68÷2 = $7.93 

Online = 55.93÷7 = $7.99 

Book Store is the best buy

400

During basketball practice, Ms. Diaz attempted 40 free throws. She only made 25% of those free throws. How many did she successfully make? If necessary, use a double number line to help you. 

10 free throws. 

400

A batch of cookies requires 5 cups of flour and 2 cups of vanilla. What is the ratio of flour to vanilla if 6 batches need to be made? 

30 cups of flour to 12 cups of vanilla or 30:12

500

Write as a ratio, 4 minutes to type 408 words.

408 words/ 4 minutes

500

The community grocery store received a total of 96 customers in a period of 3 days. How many customers visited the store each day? 

32 customers per day.

500

At the toy store you could get 4 board games for $22.96. Online the price for 6 board games is $33.60. Which place has the highest price for a board game?

Toy Store = 22.96÷4 = $5.74

 Online = 33.60÷6 = $5.60 

Online had the highest price per board game. 

500

Teresa has 150% of a dollar. What is the value in dollars?

$1.50

500

A recipe calls for 10 bars of butter and 7 cups of chocolate chips. What is the ratio of ingredients if 9 batches had to be baked?  

90 bars of butter to 63 cups of chocolate chips. or 90:63