Vi kan generere strøm ved at benytte....
Hvad kalder man brandstofferne der består af langtids lagret biologisk materiale (planter og dyr)?
Fossile brandstoffer
Den del der producere strømen i de fleste kraftværk hedder en.......
Generator
Nævn navnene på mindst 2 typer brandsel der bliver benyttet af forbrændingskraftværker til at lave strøm.
Kul, Olie, (Natur) Gas, Biogas, Biomasse.
Hvad er det mest almindelige produkt vi bruger til at lagre strøm?
Batteri
Elektricitet er bevægelsen af ........ gennem et elektrisk ledende materiale (så som en kobber ledning).
Hvad kaldes de former for energi som ikke benytter sig af resourcer der ikke er begrænset?
Vedvarende energi
Denne del bruges i kraftværker til at skabe en roterende bevægelse der genererer strøm i generatoren.
Turbinen
Hvad er forskellen mellem et kraftvarmeværk og et kraftværk?
Kraftvarmeværket laver også varme som kan sendes ud til forbrugerne via fjernvarme systemet.
Nævn 3 energiformer:
(Kinetisk, Potentiel, Mekanisk, Stråle, Kerne, Termisk / Varme, Elektrisk, Kemisk)
Spændingen på strøm (V) er målt i enhden: .......
Volt
Hvad kaldes den fundamentale enhed for energi (J) som bruges i fysik?
Joule
Hvad benytter man til at tage varmen fra dampen i kraftværket og lagrer det i vand som så kan benyttes til fjernvarme?
Et kraftvarmeværk der bruger den samme mængde olie som et almindeligt kraftværk vil generer mere, lige så meget, eller mindre strøm end det almindelige kraftværk?
Lige så meget (Varmen fra dampen er først taget efter dampen har været igennem turbinen).
Hvad bliver der altid skabt (eller tabt til) når man omdanner en energiform til en anden?
Varme
Strøm styrken (A) er målt i enheden: ........
Ampere
Watt er en enhed der beskriver energiforbrug over tid, hvad er de to enheder der beskriver den (J/s)?
Joule per sekund (eller Joule og sekunder)
Den elektriske spænding bliver ændret gennem brug af.......
Spoler
Hvilket kraftværk benytter sig af fission til at generere varme, for at lave strøm?
Atomkraftværk
Effektivitet måles gennem en beregning der indeholder både indgangseffekt og udgangseffekt. Hvad er det regnestykke?
Udgangseffekt/Indgangseffekt
Eller
Edgangseffekt/Indgangseffekt x 100%
Strøm effekten (W) findes gennem hvilket regnestykke?
Volt x Ampere = Watt
Hvad er den eneste form for energi der er vidt anvendt som ikke benytter sig af en generator for at lave strøm?
Solenergi (Solceller)
Hvorfor producere kraftværker strøm med meget høj spænding (Volt) mens vi benytter os af meget lavere spædning i vores huse?
For at gøre strømmen mere effektiv at transportere.
Lige inden strømmen bliver sendt ud til forbrugerne (og lige inden de selv modtager den), skal det igennem en transformer. Hvad gør en transformer?
Ændrer spændingen på strømmen.
Hvilken energiform af de vedvarende energier skal der satses på hvis verdenen skal være forsynet kun af bæredygtig energi i fremtiden?
Dem alle sammen