Sea
Mountain
Forest
100

72+13+41=

126

100

18×(8×3)=

432

100

(52-16)÷4=

9

200

86-27-17=

42

200

72÷24×8=

24

200

150-16×8=

22

300

46-8+45=

83

300

40×3÷6=

4

300

288÷(29-5)=

12

400

Siyu had $50, her mother gave her another $25, and she bought a badge $36, how much is left?

思妤有50元,媽媽再給她25元,她買了一個36元的徽章後,還剩下多少元?

50+25-36=39

400

四年級賣烤丸子,把一包 72 顆的丸子,串成24串,賣出8串,共賣出幾顆丸子?G4 sells meat balls. A pack of 72 balls is strung into 24 strings, and 8 strings are sold. How many balls are sold in total?

72÷24×8=24

400

包子店上午做了62個包子,下午做了46個,每6個包子裝成一盒,一共可以裝成幾盒?The bun shop made 62 buns in the morning and 46 in the afternoon.6 buns are packed into a box, how many boxes can be packed in total?

(62+46)÷6=18

500

合唱團女生有37人,男生的人數比女生少14人,合唱團共有多少人?There are 37 girls in the choir, and 14 fewer boys than girls. How many people are there in the choir?

37+(37-14)=60

500

老闆把150顆番茄,每5顆串成一串,做成糖葫蘆,每串賣35元,全部賣完,共賣得多少元?The boss strung 150 tomatoes into a string of 5 to make candied haws.Each bunch sells for $35, all sold out, how much is the total sold?

35×(150÷5)=1050

500

一桶果凍有 35 個,姐姐買了4 桶要請同學們吃,總共有20位同學,果凍全部平分完,每位同學分到幾個果凍?There are 35 jelly in a bucket. My sister bought 4 buckets to invite the students to eat. There are 20 students in total. After all the jelly is divided equally, how many jelly does each student get?

35×4÷20=7