What Store?
Which costs more?
Which costs less?
What does each item cost?
Which section of the supermarket....
100

You can buy medicine here

CVS, Walgreens (or another similar store in your area)

100

1 gallon of milk or 1 pint of milk?

1 gallon of milk

100

1 pint of milk or 1 gallon of milk?

1 pint of milk

100

If blackberries are 2 for $4, how much is each package?

$2

100

Where would you find cakes?

Bakery department

200

You can buy groceries here

Shaw's; Stop and Shop (or another similar store in your area)

200

a 2 liter of soda or a 20 oz. of soda?

a 2 liter of soda

200

a 20 ounce of soda or a 2 liter of soda?

a 20 ounce of soda

200

2 liter sodas are 2 for $2

$1 each

200

Where would you find flowers?

Florist department

300

You can buy office supplies here 

Staples; Office Max; Target; Walmart (or another similar store in your area)

300

1 pound of meat or 1/4 pound of meat?

1 pound of meat

300

1 pound of meat or 1/4 pound of meat?

a 1/4 pound of meat
300

a 6-pack of muffins are 2 for $5

$2.50 each

300

Where can you find fruits and vegetables?

Produce department

400

You can buy clothes here

A clothing store in the mall near you (name one store)

400
a 14 ounce package of rice or 1 pound of rice?

1 pound of rice

400

1 pound weight of bananas or 1 ounce weight of bananas

1 ounce weight of bananas

400

Tuna cans are 10 for $10

$1 each

400

Where would you find sandwich meats?

Deli department

500

You can buy home repair/lawn supplies here

Office Depot

500

1 pound weight of bananas or 1 ounce weight of bananas?

1 pound weight of bananas

500
a 14 ounce package of rice or 1 pound package of rice

a 14 ounce package of rice

500

2 packages of Twizzlers candy are 2 for $1

$.50 each

500

Where would you find fresh lobster?

Seafood department