Word Problems
Mental Math
one-digit by two digit
one-digit by four digit
two-digit by two-digit
Estimate and Solve
100

A rental car costs $63 per day. If someone rents the car for 6 days, how much will be the total cost?

$378

100

7 x 4 =

7 x 40 =

7 x 400 =

70 x 40 =

7 x 4,000 =

7 x 4 = 28

7 x 40 = 280

7 x 400 = 2,800

70 x 40 = 2,800

7 x 4,000 = 28,000


100

What is 32 x 9?

288

100

2,985 x 2=

5,970

100

27 x 11

297

100

Estimate and Solve:

8 x 98 = 

8 x 100 = 800

8 x 98 = 784

200

The adventure club is going skating. The price of the admission to the skating rink is $3 per person. If there are 214 people in the club, how much will it cost the club to skate?

$642

200

6 x 5 =

6 x 50 =

60 x 50 =

6 x 50 =

6 x 5,000 =


6 x 5 = 30

6 x 50 = 300

60 x 50 = 3,000

6 x 500 =3,000

6 x 5000 =30,000

200

What is 12 x 8?

96

200

3,178 x 3 =

9,534

200

36 x 72

2,592

200

Estimate and Solve:

5 x 84 = 

5 x 80 = 400

5 x 84 = 420

300

A travel agent is booking flights for a group of 9 people. If each plane ticket costs $184, how much will their tickets cost altogether?

$1,656

300

4 X 9 =

4 X 90 =

40 X 90 =

4 X 900=

4 X 9,000 =

4 X 9 = 36

4 X 90 = 360

40 X 90 = 3,600

4 X 900= 3,600

4 X 9,000 = 36,000

300

What is 23 x 4?

92

300

4,545 x 5 =

22,725

300

45 x 47

2,115

300

Estimate and Solve:

6 x 67 =

6 x 70 = 420

6 x 67 = 402

400

Mariah is painting wall murals in the cafeteria, which seats 250 people. One mural is 12 feet by 28 feet. The other mural is 12 feet by 32 feet. What is the total area of the cafeteria that Mariah is painting?

12 x 28 = 336 

12 x 32 = 384 

 336 + 384 = 720 square feet

Extra Information = 250 people



400

9 x 8 =

9 x 80 =

90 x 80 =

9 x 800 =

9 x 8,000 =

9 x 8 = 72

9 x 80 = 720

90 x 80 = 7,200

9 x 800 =7,200

9 x 8,000 = 72,000

400

What is 56 x 7?

392

400

1,638 x 7 =

11,466

400

67 x 83

5,561

400

Estimate and Solve:

48 x 23 =

50 x 20 = 1,000

48 x 23 = 1,104

500

A family spent 7 hours at the zoo. They bought 2 adult tickets for $20 each and 3 child tickets for $10 each. They bought lunch for $23. How much did the tickets cost?

2 x $20 = $40

3 x $10 = $30

Total spent = $40 + $30 = $70

Extra Information = 7 hours and $23

500

60 x 80 =

60 x 800 =

60 x 8,000 = 

60 x 80,000 =

600 x 80,000 =

60 x 80 = 4,800

60 x 800 = 48,000

60 x 8,000 = 480,000

60 x 80,000 = 4,800,000

600 x 80,000 = 48,000,000

500

What is 89 x 6?

534

500

3,648 x 9 =

32,832

500

98 x 76

7,448

500

Estimate and Check:

8 x 4,154 = 

8 x 4,000 = 32,000

8 x 4,154 = 33,232