500
One bottle of sunblock is 4 ounces and costs $8.49. A different brand sells a bottle of sunblock that is 5 ounces and costs $10.29. Which is the better buy?
The 5-ounce bottle. The price per-ounce is $2.06 for the 5 ounce bottle and $2.12 for the 4 ounce bottle.