Simplify this Fraction:
8/14
What is 4/7
In geometry class, the girl to boy ratio is 9 to 4. If there are 45 girls, how many boys are there?
What is 20 boys
Find the unit rates for the following problems:
27 calls in 9 hours
What is 3 calls per 1 hour
42 is to 10 as t is to 5.
What is t = 21.
On a graph, the line has to go through what to be proportional?
What is the origin or point 0,0
Simplify this Fraction:
32/48
What is 2/3
The ratio of the number of girls to the number of boys in a chess club is 3 to 2. There are 14 boys in the chess club, What is the number of girls in the chess club?
What is 21 girls.
21 yards of yarn costs $42. What is the price per yard?
What is $2 per yard
Solve the proportion:
51:f as 9:3
What is f = 17
Two ratios are proportional if..........
What is their cross product are equal or they can be simplified to equivalent ratios.
Solve for x:
5/8= x/64
What is 40
For every 3 chocolate chip cookies that Angel bakes, he bakes 2 oatmeal raisin cookies. Is he bakes 80 oatmeal raisin cookies, how many chocolate chip cookies did he bake?
What is 120 chocolate chip cookies
Spenser bought 5 chocolate bars for $3.70. What is the unit price for 1 chocolate bar?
What is $0.74 per 1 chocolate bar
Fiona, an avid food blogger posted a total 216 recipes in 36 weeks. If she posted them at a constant rate, how many recipes did she upload in 15 weeks’ time?
What is 90 recipes.
Beth planned to travel from Battery Park to Times Square. The distance between the two places is 2.48 inches on the map of New York City. If the scale factor used for the map was 1 mile = 0.4 inch, find the actual distance between the two tourist attractions
What is 6.2 miles
Solve for x:
16/24= x/27
What is 18
The ratio of cats to dogs that are in the shelter is 5 to 3. If there are 48 total animals, how many more are cats?
What is 12 more cats than dogs
You took a trip to the mountains and traveled 486 miles. It took you 9 hours to get there. What is your miles per hour?
What is 54 miles per hour
Jacob strode up 24 steps in 12 seconds to reach his apartment on the second !oor. How many steps did he climb in 9 seconds?
What is 18 steps.
You get $35 for doing 7 chores.
Your friend gets $42 for doing 8 chores.
Are your pay rates proportional? Explain how you know.
What is no, they are not proportional because $35(8) is not equal to $42(7). ($280 not equal to $294)
3/ 1/4= x/1
What is 12
For every 4 books that Kenisha reads, she reads 3 magazines. If she read 21 magazines, how many total publications did she read?
What is 49
You took a trip to the mountains and traveled 486 miles. It took you 18 gallons of gas to get there. How many miles per gallon would it go?
What is 27 miles per gallon
Derek uses a 52 inch !at steel bar that weighs 10.4 lb to make a rack in the garage. Find the weight of a 67-inch steel bar.
What is 13.4 pounds.
Graph the following coordinates and tell if they form a proportional graph.
(2, 1), (4, 2), (6, 3), (8, 4)
What is yes because it forms a straight line that goes through the origin.