Ratios
Rates
Unit Rates
Percentages 1
Percentages 2
100

Mrs. Ice puts 2 pencils and 5 pens in each class pencil pouch.  There 56 total writing tools.  How many pencils and how many pens are there in all?

 pencils           pens           total

     2                  5               7

     16 (x8)        40 (x8)      56 (x8)

16 pencils

40 pens

100

5 shovels of sand are mixed with 4 shovels of gravel to make cement. 

How many shovels of gravel are needed for 45 shovels of sand?

36 shovels of gravel

100

If 10 bags of Hot Cheetos cost $3.50, then what is the price per bag?

$0.35

100

What is 9/75 written in simplest form?

3/25

100

45 is 25% of what number

180

200

There are 75 mice in a cage. The ratio of pink mice to white mice is 2:3. How many white mice are in the cage?

pink         white            total

2               3                  5

30 (x15)    45 (x15)        75  (x15)

45 white mice are in the cage

200

Select all of the trips that will take 3 hours.

A.  Drive 70 miles per hour between Dallas, Texas and Austin, Texas which are 200 miles apart.

B.  Walk 3 miles per hour to school which is 9 miles away.

C.  Take a train going 90 miles per hour from Atlanta to Nashville which are 270 miles apart. 

B & C

A is incorrect because 

mi.  70   =  200 mi.

hr    1               hr

1200 x 1 = 1200    1200 / 70 = 2.9 hours

B is correct because 

mi.   3    =   9 mi.

hr.     1            hr

9x1=9  9/3 = 3 hours

C is correct because 

mi. 90  =  270 mi.

hr.    1             hr.

270 x 1 = 270       270/90 = 3 hours

200

Tommy runs 5 miles in 15 min.

Andre runs 6 miles in 18 min.

What is each boy's speed per minute?

What is each boy's pace (minutes per mile)?

Who is faster?

Tommy:

speed = 5 miles / 15 min. =  0.3 miles per min.

pace = 15 min. / 5 miles   =  3 min. per mile

Andre:

speed   =  6 miles/ 18 min.  = 0.3 miles per min.

pace =  18 min. / 6 miles = 3 min. per mile

Neither is faster - both their speed and pace =

200

Riddle: 

1) I am a whole number percent less than 100.

2) In decimal form, my tenths place digit is a 7. 

3) In simplified fraction form, my denominator is a 4. 

What percent am I?

75%

200

In the Crossroads parking lot, 35% of the cars are white.  There are 120 cars in the parking lot.  How many cars are NOT white?

78 cars are NOT white

Method 1

 35% =          part

100        120 whole

35 x 120 = 4200          4200/100 = 42 cars ARE white

120 - 42 white cars = 78 cars are NOT white


Method 2:

100% - 35% white = 65% are not white

65%   = 

100           120

65 x 120 = 7800       7800 / 100 = 78 cars are NOT white

300

True or False?

If there are 14 red Skittles, 15 green Skittles, and 21 purple Skittles, then the ratio of green to total is 3:10.

TRUE

15:50 simplifies to 3:10 (divide by 5)

300

Michael's Fresh Eggs transports its eggs in crates. It takes 2 trucks to carry 80 crates. 

What is the number of crates that 5 trucks can carry?

200 crates

300

Ian hikes 2.25 miles in 1⁄2 an hour. If he hikes for 7 hours, how far will he have gone?

mi  2.25    =       mi.

hr    0.5            7 hr

2.25 x 7 = 15.75              15.75/.5=31.5 miles

31.5 miles

300

The usual price of shoes is $75.

The store is running a sale and the shoes are 80% of their normal price. 

What is the sale price?

$60

300

Maureen made an 88% on her last math test.

She answered 22 problems correctly.  How many problems were on the test?


25 problems on the test

400

Tyler is 5.5 feet tall.  How many inches tall is Tyler?

(1ft = 12 in.)

66 inches

400

Avi can walk 2 miles in 40 min. 

What is the amount of time it will take him to walk 4 miles?

80 minutes

400

Find the unit rates for the following problems (calls per 1 hour): 


27 calls in 9 hours 

3 calls per hour

400

287/100

= (please write the decimal form)

2.84

400

True or false: 20% of 512 = 1/4 of 512

FALSE

500

In the name "Our Lady of the Southern Cross College", what is the simplified ratio of vowels to consonants?

(vowels:  a, e, i, o, u)

12 : 20 simplifies to 3 : 5

500

Which is the better buy? 

36 books for $250 or 30 books for $209?

36 books for $250

500

Find the TWO unit rates for 5 calculators for $105

dollars per calculator 

AND 

calculator per dollar): (round to the nearest hudredth)

$105/5 = $21 per calculator

AND 

5 calc./ $105 = .05 calculators per dollar.

500

What percentage is 36 kg of 90 kg?

40%

500

A computer is on sale for 20% off. If the original price is $600, what is the sale price of the computer?

$480