Name 3 solutions to the inequality, 7y < 28.
-1, 0, 1, 2, 3, etc
A recipe requires less than 3 cups of flour.
x < 3 or 3 > x
x ≥ 2
closed circle on 2; arrow points to the right
x + 8 > 15
x > 7
A bakery sells cookies for $0.75 each. If you have $10, write an inequality to represent how many cookies, c, you can buy.
0.75c ≤ 10
Name 3 possible solutions to the inequality, n ≤ 5.5?
5.5, 5.4, 5.3, 5.2, etc
A student must score at least 80 points on a test to pass.
x ≥ 80 or 80 ≤ x
a > -2.5
open circle on -2.5; arrow points to the right
y - 5 ≤ 12
y ≤ 17
A shipping company charges $5 per package plus $8 for handling. If you want to spend less than $50, write an inequality to represent how many packages, p, you can ship.
5x + 8 < 50
Name 3 possible solutions to the inequality, m > -4.
-3, -2, -1, 0, 1, 2, 3, 4, 5, etc
A water tank can hold a maximum of 500 gallons.
x ≤ 500 or 500 ≥ x
w ≤ 0
closed circle on 0; arrow points to the left
3m < 24
m < 8
A rental car company charges $40 per day. If you have a budget of at most $200, write an inequality to represent how many days, d, you can rent the car.
40d ≤ 200
A gym membership costs $50 per month plus $3 per class attended. If Jasmine wants to spend no more than $80 per month, she writes 50 + 3c ≤ 80. Which values from {8, 9, 10, 11} satisfy this inequality?
{8, 9, and 10} are solutions.
A car's speed must be greater than 25 mph on the highway.
x > 25 or 25 < x
4 ≤ b
closed circle on 4; arrow points to the right
2p + 3 > 11
p > 4
A movie theater sells popcorn for $8 per bucket and drinks for $5 each. If you want to spend less than $40, write an inequality to represent how many buckets of popcorn, b, you can buy if you also purchase 3 drinks.
8p + 5d < 40
A pizza shop charges $12 for a large pizza and $2 per topping. Marcus wants to spend less than $25 on a pizza. He writes the inequality 12 + 2t < 25 to represent how many toppings, t, he can add. Which values in the set {4, 5, 6, 7} are solutions?
{4, 5, 6} are solutions.
The temperature is at most 32°F.
x ≤ 32 or 32 ≥ x
-3 > y
4x − 7 ≥ 9
x ≥ 4
A phone plan costs $25 per month plus $0.10 per text message. If your monthly budget is at most $45, write an inequality to represent how many text messages, t, you can send.
25 + 0.10t ≤ 40