Integers and Opposites
Comparing Integers and Rational Numbers
Decimals
Fractions
Mixed/Random
100

Write an integer to represent the situation:

Ms. Glynn withdraws $96 from a bank account.

-96

100

Write an inequality to compare -4 and 0. 

-4 < 0

0 > -4

100
What is 0.4 x 0.25?

0.1

100

3/5 divided by 2/9

2 and 7/10

100

What integer represents "I deposited $125 in my bank account"

+125

200

Write an integer to represent the situation:

Ms. T is standing 25 feet above sea level

+25

200

Write an inequality statement comparing 0.5 and 0.8

0.5 < 0.8

0.8 > 0.5

200

What is 20.5 divided by 5?

4.1

200

3 and 1/3 divided by 3/5 

5 and 5/9

200

How do you spell Ms. Glynn's first name?

Niamh

300

What is the opposite of -5 and 1/2

+5 and 1/2

300

Write an inequality statement comparing -5 and 4?

-5 < 4 

4 > -5 

300

5.46 divided by 4.2

1.3

300

Nicole has won ¾ of her hockey games. She has played 24 games. How many has she won?

18 games

300

John wanted one book that cost $10.83 and another book that cost $9.68. How much change will he get if he gives the cashier $25?

$4.49

400
Evaluate: -(-94)

+94

400

Write an inequality to compare -2 and -100.

-2 > -100

400

Axel drives 40 miles in 1 hour. How many miles does he drive in 1.5 hours?

60 miles

400

Nina needs 3/7 cup of sugar to bake a cake. How much will she need to bake 3 cakes?

1 and 2/7 cups

400

A factory produces 480 pencils in 12 hours. How many pencils will the factory produce in 20 hours?

800

500

Evaluate: - (-(-9.75)

-9.75

500

Write an inequality statement comparing -5.6 and -5 and 1/2

-5.5 < -5.2

-5.2 > -5.5

500

A Thanksgiving turkey costs $2.48 per pound. Janelle wants to buy an 7.4 pound turkey. How much will it cost to the nearest cent?

$18.35

500

A group of children are cutting rope to prepare for their next rock climbing activity. They have 24 ft of rope, and each child will need 3 and 1/5 ft of rope, how many children will get their rope?

7 children

500

Rose spent $2.00 for 20 pieces of gum. Joe spent $1.50 for 10 pieces of gum. Who got the better deal?

Rose