What is Ms. Borowiak's favorite number? (between 1 and 30)
11
In a bag of skittles, there are 12 red skittles for every 18 green skittles. How many green skittles are there for every red skittle?
1.5 green skittles
A shirt is on sale for 25% off. The expression 0.75x represents the sale price of the shirt. Which of the following expressions also represents the sale price of the shirt with the 25% discount?
A. x + 0.25x
B. x - 0.25x
C. 0.25x
D. x - 0.25
B. x - 0.25x
Sovle: -8 divided by 3
-2.6 (repeating)
-2 and 2/3
Jack has $150 to spend. He wants to rent a car while he is on vacation. The rental company charges $20 per day + $0.15 per mile. Jack calculates that he will travel a total of 350 miles. What is the maximum number of days Jack can rent the car?
4 days
A drawing of a building is created using the scale 1 in: 5 m. If the height of the building in the drawing is 8 in, what is the height of the actual building?
40 m
Brendon paid $135 for 6 video games that all cost the same. How much does each video game cost? Write an equation to represent this situation, using C for cost and G for games.
$22.50
c=22.5g
Jenny went to eat with her family at Red Robin. The bill came to $45.50. What would Jenny's family pay in total including a 19% tip?
$54.15
A saving's account has $350 in it. Come up with a deposit and a withdrawal that will result in the same balance as the initial amount?
answers vary
Which of the following inequalities results in a NEGATIVE value of the expression -2x
A) x > 0
B) x < 0
C) x > or = 0
D) x < or = 0
A) x > 0
What is the scale factor?
3.5
What is the unit rate? (use units to describe it)
$15 per month
Last week, the price of coffee was $3.75. This week, it is on sale for 15% off. How much would Ms. Borowiak pay for 3 and a half pounds of coffee this week?
$11.17 or $11.16 (rounding)
What two numbers are 4 and a half units away from the number -2 ? (draw a number line)
1) 2.5
2) -6.5
Simplify the expression:
3/4(2/3x-4/3)
1/2x-1
In a blueprint, the length of the classroom is 5 and 1/4 inches. It is scaled up by 2 and 1/2 in another drawing of the classroom. What is the new length of the classroom?
13 and 1/8
A recipe calls for 1 and 1/4 cups of milk and 3 and 1/2 cups of flour. How much flour is used for 1 cup of milk?
2 and 4/5 cups of flour
A store buys a pair of jeans for $20 and marks up the price by $12. What was the percent of change?
60%
Change the decimal into a fraction: 5/6
0.83 (3 is repeating)
Simplify the expression:
(3x+2) - (x + 5/2)
2x - 1/2
A scaled copy of this triangle was made with a scale factor of 2. What is the area of the scaled copy?
48 square units
Jackie can walk 1/4 of a mile in 4 minutes. How long will it take her to walk 2.5 miles?
40 minutes
Last year, John saved $450. This year, he saved 15% more. Next year, he wants to save 5% more than this year. How much does he want to save next year?
$543.38
Evaluate: -0.35 - (-1/4) + 0.8 + (-3/5)
0.1 or 1/10
Simplify the following expression:
-5(2x-3)+(4x-8)
-6x+7