Scaled Copies
Proportional Relationships
Percents
Rational Numbers
Expressions / Equations / Inequalities
100

What is Ms. Borowiak's favorite number? (between 1 and 30)

11

100

In a bag of skittles, there are 12 red skittles for every 18 green skittles.  How many green skittles are there for every red skittle?

1.5 green skittles

100

A shirt is on sale for 25% off.  The expression 0.75x represents the sale price of the shirt.  Which of the following expressions also represents the sale price of the shirt with the 25% discount? 

A.  x + 0.25x

B.  x - 0.25x

C.  0.25x

D.  x - 0.25

B.  x - 0.25x

100

Sovle:  -8 divided by 3 

-2.6 (repeating) 

-2 and 2/3

100

Jack has $150 to spend.  He wants to rent a car while he is on vacation.  The rental company charges $20 per day + $0.15 per mile.  Jack calculates that he will travel a total of 350 miles.  What is the maximum number of days Jack can rent the car?

4 days

200

A drawing of a building is created using the scale 1 in: 5 m.  If the height of the building in the drawing is 8 in, what is the height of the actual building?

40 m

200

Brendon paid $135 for 6 video games that all cost the same.  How much does each video game cost?  Write an equation to represent this situation, using C for cost and G for games.

$22.50

c=22.5g

200

Jenny went to eat with her family at Red Robin.  The bill came to $45.50.  What would Jenny's family pay in total including a 19% tip? 

$54.15

200

A saving's account has $350 in it.  Come up with a deposit and a withdrawal that will result in the same balance as the initial amount?

answers vary

200

Which of the following inequalities results in a NEGATIVE value of the expression   -2x

A)  x > 0

B)  x < 0 

C)  x > or = 0 

D)  x < or = 0

A)  x > 0

300

What is the scale factor?

3.5

300

What is the unit rate?  (use units to describe it)

$15 per month

300

Last week, the price of coffee was $3.75.  This week, it is on sale for 15% off.  How much would Ms. Borowiak pay for 3 and a half pounds of coffee this week?

$11.17 or $11.16 (rounding)

300

What two numbers are 4 and a half units away from the number  -2 ?  (draw a number line)

1)  2.5 

2)  -6.5

300

Simplify the expression: 

3/4(2/3x-4/3)

1/2x-1

400

In a blueprint, the length of the classroom is 5 and 1/4 inches.  It is scaled up by 2 and 1/2 in another drawing of the classroom.  What is the new length of the classroom?

13 and 1/8

400

A recipe calls for 1 and 1/4 cups of milk and 3 and 1/2 cups of flour.  How much flour is used for 1 cup of milk? 

2 and 4/5 cups of flour

400

A store buys a pair of jeans for $20 and marks up the price by $12.  What was the percent of change?

60%

400

Change the decimal into a fraction: 5/6

0.83 (3 is repeating)

400

Simplify the expression: 

(3x+2) - (x + 5/2)

2x - 1/2

500

A scaled copy of this triangle was made with a scale factor of 2.  What is the area of the scaled copy?

48 square units

500

Jackie can walk 1/4 of a mile in 4 minutes.  How long will it take her to walk 2.5 miles?

40 minutes

500

Last year, John saved $450.  This year, he saved 15% more.  Next year, he wants to save 5% more than this year.  How much does he want to save next year?

$543.38

500

Evaluate:  -0.35 - (-1/4) + 0.8 + (-3/5)

0.1 or 1/10

500

Simplify the following expression: 

-5(2x-3)+(4x-8)

-6x+7