Interior Angles
Regular Polygons
Mystery?
Missing Angles
Exterior Angles
100
What is the sum of interior degrees if a regular polygon has 5 sides?
540 degrees. Explanation: (5-2)180=540°
100
What is one exterior angle on a regular octagon worth?
45 degrees. Explanation: 360°/n=360°/8=45°
100
What is the least amount of triangles you can fit into a nonagon?
7 Explanation: (n-2)=the number of triangles. (9-2)=7 triangles.
100
An irregular 5-sided figure has the interior angles of 118°,105°,130°,75°, and x. What is x worth?
(n-2)180=(5-2)180=540 Explanation: You MUST start with this formula before you start. Then you must add the numbers given to you. (118+105+130+75+x) Once you do that, you get a number that shouldn't be too far from the original number: 540. You do 540=428+x, then subtract 428 from 540 and you get your answer. x=540-428=112°
100
What are the total exterior degrees for ANY polygon?
360°. Explanation: It'll soon become a circle, if you strech all the sides out, and a circle is 360° all round.
200
What is the formula to find the sum of the interior angles of any polygon?
(n-2)180=s or 180n-360=s
200
What is the equation to find ONE exterior angle?
360/n
200
What is the degrees per side on an Exterior Angled Trapezoid?
90 Degrees. Explanation: 360/n=s. 360/4=90.
200
If a polygon has an angle worth 111°, what would the supplementary angle be?
69° Explanation: 180°-111°=69°. 69°and 111° added up would lead you to getting 180° in all.
200
What is the amount of degrees per side on a regular triangle?
120 degrees. Explanation: 360/n=s. 360/3=120 degrees.
300
What is the least amount of triangles you can fit into a heptagon?
5 triangles. Explanation: On a heptagon there are 7 sides, so you can draw the heptagon and draw triangles inside and you can get 5 triangles as the least amount.
300
What is one Exterior angle worth on a Octagon?
45 degrees. Explanation: 360/n=s. 360/8=45 degrees.
300
What is the least amount of triangles you can fit into a decagon?
8 Explanation: You do half of the formula (n-2)180. You only do n-2. N= the number of sides there are in all, which is 10. So you do 10-2=8.
300
A polygon has angles 112°,69°,70°,89°, and x. What is x worth?
20° Explanation: 112+69+70+89=340°. 360-340=20°.
300
What is the measure per angle on an exterior angled hexagon?
60 degrees. Explanation: 360/n=s. 360/6= 60 degrees.
400
How many degrees are there per angle on a decagon?
144 degrees. Explanation: A decagon has 10 sides, so n= 10. 180(10-2)=180(8), you would get 1440. But you do not want that so you divide that number by the total number of sides and you'll get 144°.
400
What is one Interior angle worth on a octagon?
1080 degrees. Explanation: You can do the formula (n-2)180 (8-2)=6*180= 1080.
400
What is the measure per exterior angle on a regular decagon?
36 degrees. Explanation: 360/n=s. 360/10=36 degrees.
400
If a polygon has the angles 56°, 29°, 96°, 118°, y, what would y be worth?
61° Explanation: 56+29+96+118=299°. 360°-299°=61°
400
What is the measure per angle on an exterior angled regular decagon?
36 degrees. Explanation: 360/n=s. 360/10=36 degrees.
500
What is the sum of the interior angles for any 6-sided figure?
720 degrees. Explanation: (n-2)180=(6-2)180=(4)180=720°
500
What is 2 Exterior angles worth on a nonagon?
80 degrees Explanation: You would do 360 (the whole) divided by 9 (the sides on the shape). 360/9= 40. It says 2 exterior angles. You would then do 40*2= 80.
500
What are three exterior angles worth on a regular dodecagon?
90 degrees. Explanation: You would do 360/n=s*3. 360/12=30*3=90 degrees.
500
A polygon has angles .68°, .102°, 6.9°, 8.96°, and c. What is c worth?
343.358° Explanation: You would add all of the decimals up. .68+.102+6.9+8.96= 16.642. Then you would take that number and subtract it by 360 to get c. 360-16.642= 343.358°
500
What is the measure per angle on an regular exterior angled pentagon?
72 Degrees. Explanation: 360/n=s. 360/5=72 degrees.