Ratios that name the same comparison
Equivalent ratios
If Ms, Hebert drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour).
25 miles per hour
Write 6 Gryffindors to 8 Slytherins as a ratio in 3 ways.
6/8, 6 to 8, 6:8
Are these rates equivalent? $3 for 6 Rice Crispy Treats; $9 for 24 Rice Crispy Treats?
No, the rates are not equivalent.
Green Blue
12 16
4
36
Green Blue
12 16
3 4
36 48
A ratio where the bottom number is a 1.
Unit rate
If Mrs. Bradley types 120 words per 3 minutes, what is her rate of typing?
40 words per minute
Write 10 basketballs to 6 soccer balls as a ratio in the 3 ways.
10:6, 10/6, 10 to 6
Are these rates equivalent? 96 words typed in 3 minutes; 160 words typed in 5 minutes.
Yes, the rates are equivalent.
Nickles Dimes
5 3
15
24
Nickles Dimes
5 3
15 9
40 24
What are the 3 ways we write a ratio.
With a fraction, with a colon, and with the word "to"
If 10 snack bags of Hot Cheetos cost $5.50, then how much does 1 cost?
$0.55
Ms. Hebert's students studied 25 hours in total for 2 tests, so in 100 hours how many tests will they study for?
8 tests
Are these rates equivalent? 288 miles on 12 gallons of fuel; 240 miles on 10 gallons of fuel.
Yes, they are equivalent ratios.
Oranges Apples
15 12
4
60
Oranges Apples
15 12
5 4
60 48
A comparison between two numbers is called a
ratio
Which is better deal $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts?
$24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt)
Tiffany texts 60 words in 4 minutes, so he will text 45 words in how many minutes?
3 minutes
Are these rates equivalent? 16 out of 28 students own pets; 240 out of 560 students own pets
No the ratios are not equivalent.
Girls Boys
7 5
28
50
Girls Boys
7 5
28 20
70 50
A ratio where the comparisons of two quantities are different units
Rate
A plane travels at a constant speed of 420 miles. If it takes the train 7 hours to travel that distance, what is the unit rate at which the train travels?
60 miles per hour
Quiana gets 10 points in 4 games. How many does she get in 6 games?
15 points
Are these rates equivalent? 8 pairs of socks for $12; 3 pairs of socks for $6
No the ratios are not equivalent.
Butterflies Flowers
1 3
25
150
Butterflies Flowers
1 3
25 75
50 150