Unit Pricing
GOAT
Unit rate
Rate
Unit pricing
Guess the Song
100

Which is the better buy? 2 watermelons for $5.50 or 5 watermelons for $16

What is $2.75 for 2 watermelons.

100

Nathan read 126 pages of a book in 18 minutes. How many pages did he read in 1 minute?

What is 7 pages per minute

100

5 buckets of sand are mixed with 4 buckets of gravel to make cement. What is the number of buckets of gravel needed for 45 buckets of sand.

What is 36
100

Which detergent has the better price: $1.99 for 32 fl oz or $2.49 for 50 fl oz

What is $2.49 for 50 fl oz at 0.05 an oz

100

"my pride, my ego, my needs, and my selfish ways... Caused a good strong woman like you to walk out my life... Now I never, never get to clean up the mess I made... And it haunts me every time I close my eyes."

What is "When I was your man"

200

Which is the better buy? 58 water bottles for $60 or 90 water bottles for $108

What is $1.03 per water bottle with 68 for $60

200

The science materials cost $65.70. If 9 students did  the experiment, what was the unit cost per student?

What is $7.30
200

Hope can walk 2 miles in 40 min. What is the amount of time it will take her to walk 4 miles.

What is 80 min

200

Which popcorn has the better price: $1.69 for 15 oz or $2.99 for 30 oz

What is $2.99 for 30 oz, at 0.10 oz

200

“Buddy, you're a boy, make a big noise
Playing in the street, gonna be a big man someday
You got mud on your face, you big disgrace
Kicking your can all over the place, singin'…”

What is "We Will Rock You"

300

Which is the better buy? 5 ounces of salt for $1 or 15 ounces of salt for $3.75

 What is $0.20 for 5 ounces of salt at $1

300

The toys cost $69.95 for 5 models. What is the unit rate for each model toy?

What is $13.99 per toy
300

Secrest used 6 black tiles and 12 white tiles for a pattern. What is the ratio of black tiles to white tiles.

What is 1:2 or 6:12

300

Which bucket of apples has the better price:$1.89 for 3lb or $2.49 for 5 lb

What is $2.49 of 5lb, at 0.50 lb

300

"Oh, please, say to me... You'll let me be your man and please, say to me... You'll let me hold your hand"

What is "I Want to Hold Your Hand"

400

Which is the better buy? 3 bags of candies for $7.50 or 9 bags of cadies for $24.

 What is $2.50 for 3 bags of candies for $7.50

400

Walmart can make mousetraps at a rate of 1500 traps in 3 hours. What is the unit rate per hour?

 What is 500 per hour
400

30 buses can carry 1500 people. What is the number of people that can be carried by 5 buses.

What is 250 people
400

Which box of water has the better price:$1.25 for 4 or $5.69 for 25

What is $5.69 for 25, at 0.23 water

400

"Just a small town girl / Livin' in a lonely world / She took the midnight train going anywhere…"

What is, ”Don’t Stop Believing”

500

Which is the better buy? 24 oz bottle of shampoo $13.79 or 25 oz bottle of shampoo $15

What is $0.57 for 24 oz bottle of shampoo at $13.79

500

Jasmine earned $45 babysitting. If she babysat for 6 hours, what was her rate per hour?

What is $7.50 per hour
500

Mrs. Ignacio's Fresh dunks transports her dunks in crates. It takes 2 trucks to carry 80 crates. What is the number of crates that 8 trucks can carry.

What is 320 crates 

500

Which box of juice has the better price: $2.15 for 48 fl oz or $2.89 for 64 fl oz

What is $2.15 for 48 fl oz, at 0.04 oz

500

“I hear the train a comin'
It's rolling round the bend
And I ain't seen the sunshine since I don't know when…”

What is, Folsom Prison Blues