Division
Multiplikation
F&F
Kg Pris
Efterligning
100
24:8
Hvad er 3
100
20*6
Hvad er 120
100
Forkort 30/36 mest muligt
Hvad er 5/6
100
Hvad koster 500g når et kilo koster 12,-
Hvad er 6,-
100
4x = 16
Hvad er 4
200
48:16
Hvad er 3
200
13*28
Hvad er 364
200
Forlæng 3/7 med 8
Hvad er 24/56
200
Hvad koster 1 kilo når 1,5 kilo koster 99,99kr
Hvad er 66,66kr
200
7 - 3 * 9 = x
Hvad er -20
300
300:6
Hvad er 50
300
7*32
Hvad er 224
300
Forlæng 13/21 med 6
Hvad er 78/126
300
Hvad koster 2,5 kilo når 250g koster 5kr.
Hvad er 50kr.
300
2x=2+6*3
Hvad er 10
400
50:2,5
Hvad er 20
400
24*17
Hvad er 408
400
Forkort 49/56 mest muligt
Hvad er 7/8
400
Hvad koster 0,750kg hvis et kilo koster 64.00kr.
Hvad er 48kr.
400
5x = 110
Hvad er 22
500
1000:80
Hvad er 12,5
500
10*10,5
Hvad er 105
500
Forlæng 1/2 med 2
Hvad er 2/4
500
Hvad koster 1kg når 1,5 koster 666kr.
Hvad er 444kr.
500
3x * 3 = x + 7 * 8
Hvad er 7