6.7
$0.15 x 6 =
$0.90
5.29 x 3 =
15.87
2.94 / 7 =
0.42
3.29 x 8 =
26.32
4 x 8.2 =
32.8
25.6 / 8
3.2
$4.05 x 4 =
$16.20
$4.20 / 7 =
$0.60
6.8 / 5 =
1.36
My cat eats 3.5 cans of food a week. During the summer I will be away for 2 months. How many cans of cat food should I buy?
28 cans (meow)
Naomi spent $3.00 on string and $1.40 on beads to make a bracelet to sell on etsy. How much will it cost her to make 4 bracelets?
$17.60
What does
F M S B stand for?
FIND, MULTIPLY, SUBTRACT, BRING DOWN
A giant rope of licorice is 6.75 yards long is cut into 5 equal pieces. How long is each piece?
1.35 yards
Mimo poured 6 quarts of Chocolate Milk equally into 4 bottles. How much syrup was there in each bottle?
1.5 quarts
1 fat fluffy cat weighs 12.5 kg. What is the weight of 6 fat fluffy cats?
75 kg. wow!
George paid $8.25 for a Starbucks and a donut, the Starbucks cost twice as much as the donut. Find the cost of the book.
$5.50
3 friends share the cost of a birthday present equally, the birthday present cost $17.40. How much did each friend pay?
$5.80
A hamster costs $4.95. A pet Iguana costs 3 times as much as the hamster. What is the cost of the Iguana?
$ 14.85
Tell us a funny Math Joke
Math jokes are always funny.
Mr. Cool sold his car for $35,950 round the amount of money to the nearest $100
$36,000
Richard and his friends had 3 slices of pizza for lunch. Each slice cost $2.50. How much did they pay altogether?
$7.50
Which two days during the school week do you have an hour long math lesson?
Tuesday and Friday
If Yavneh had 200 students and three quarters (3/4) were on Zoom, how many students would there be in school?
50
Bonus Question: How many minutes of school each day do you spend at Recess, Lunch, and Morning Break?
One hour and 20 minutes