One Step
Two Step #1
Two Step #2
2-step with Brackets
Word Problems
100
v/2=8
What is 16
100

12x - 4 = 44

What is 4

100
−2 = 2 + v/4
What is 16
100

2(x + 4) = -16

What is -12

100

Bob uses the equation m=3.5c - 25 to calculate how much he earns from a bake sale. m = earnings, c = cupcakes. If Bob sells 74 cupcakes, how much does he earn?

He earns $234

200

-x/12 = -216

What is 18

200
−15 = −4m + 5
What is 5
200
−6 = n/2 − 10
What is 8
200
−10 = 10(k − 9)
What is 8
200

Bob has a party. The catering company charges $35 per guest. Bob spent $3000 on decorations, DJ and venue. Write an equation to describe how much the party will cost, based on number of guests attending. 

C = cost
g = guest

C = -35g - 3000

300

−90 = 3k

What is -30

300

10 − 6v = −62

What is 12

300
−6 + x/4 = −5
What is 4
300

-2(2x + 5) = 60

What is -35/2

300

Ted is getting married. The caterers charge $75 a person for dinner, and $12 a person for dessert. Write an equation to show how much Ted will spend on food in terms of guests / catering costs. 

C = Cost
G = guests

C = 87g 

400

m/4 = -10

What is -40

400
−9x + 1 = −80
What is 9
400
(v + 9)/3 = 8
What is 15
400

-4(-6 - 3x) = -24

What is -4

400

Bell charges $35 a month for phone use, plus $0.05 per minute of talking on the phone. If your bill costs $42.25, how many minutes did you talk on the phone? 

B = bill
m = minutes

B = 0.05m + 35
m = 145

You talked on the phone for 145 minutes.

500

−11x = −132

What is 12

500
−9x − 13 = −103
What is 10
500
−1 = (5 + x)/6
What is -11
500

-4( 5 - 10x) = 3(12 + 8) 

What is 2

500

Bob sells cupcakes to fund his McDonalds habits. Bob sells cupcakes for $3.50 and spends $25 a week on supplies. Bob wants to save money though, so he only allows himself to spend half of the money he earns. If Bob can spend $48 at McDonalds this week, how many cupcakes did he sell? 

m = money earned
c = cupcakes sold

c/2 = 3.50c - 50

c = 14

Bob sold 14 cupcakes.