Direct Variation
Graphs
Equations
Calculate
Constant of Proportionality
100

If 10 custom engraved pens cost $100, how much will 88 of the same pens cost?

$880

100

What is the price per roll of wrapping paper?

$6.25 per roll

100

Dylan worked 3.5 hours Wednesday and was paid $28. He worked 7 hours Friday and was paid $56. If Fred's pay is "y" dollars, write an equation that represents how much he is paid to work "x" hours.

y = 8x

100

A preschool has a ratio of 1 teacher per 6 children.  can they have 3 teachers with  24 children?

absolutely NOT!!!!!  :-)
100

What is the constant of proportionality for the following set of data (data is ordered)?

x =  5,4,3,2

y = 40,32,24,16

8

200

Which equation represents the following: 

"y varies directly as x and the constant of variation is -3 "

Y= x-3       y= 1/3 x      y= -3x

y= -3x

200

Proportional or not?

nope, not at all

200

Madi made 35 dollars for working 4 hours. Which equation represent this situation? (dollars per hour)

y = 11x       y = 8.75x          y = 2.5x

y = 8.75x

200

Charlie runs 2/3 mile in 10 minutes. What is that in miles per hour?

4 mph

200

y is directly proportional with x.   x=45, y=3

What is the unit rate?

1/15 or .066...

300

Owen prepared 2525 kilograms of dough after working 55 hours in the bakery.

How many hours did Owen work if he prepared 5050 kilograms of dough?

110 hours

300

How far has the car traveled after 2/3 of an hour?

40 miles

300

The distance Parker travels, in his Lamborghini, at a constant speed, is 30 miles. He drove for 6 hours.

Write a linear equation for this situation.

y = 5x

300

Ms. Ownbey consistently uses 1/4 bottle of fuel booster for every 600 miles she travels. She used 4 1/2 bottles of fuel booster on her last trip. How far did she travel?

10, 800 miles

Bonus: Where might you end up if you drive 10,800 miles starting in Camden County? (you do NOT have an amphibious vehicle)

300

Proportional or not?

Are you kidding me? Of course it's not

400

Y is directly proportional with x

x=6 and y=2

What is the k?

1/3 or 0.33...

400

How minutes to do 140 push-ups?

3.5 minutes

400

Write a linear equation for this data set

y = 0.5x

400

Swayze bought 4 packs of bottled water and paid $21.60. Each pack contains 12 bottles. How much does each bottle cost?

$0.45 

400

 

35

y/x    5/2   is 2.5 which is the k (m)

y = 2.5x

500

 66 cheeseburgers to 1414 hamburgers.
 33 cheeseburgers to 77 hamburgers. 

Is this a direct variation?

No way, no how

500

Write an equation for this graph

y = 2/3x   or y = 0.67x

500

Write the formula:

y = 2/5x

y = 0.4x

500

It costs $3.00 to rent a boat on the lake for 15 minutes. How much does it cost to rent a boat for 2.5 hours?

$30.00

500

The circumference of a circle varies directly as its diameter according to the equation  

What is the constant of variation?