Area
Omkrets
Begränsningsyta & Mantelyta
Volym
Enheter
100

Hur räknar man ut arean på en triangel?

(b*h )/ 2

100

Beräkna omkretsen på en cirkel med diametern 3 cm ?

9,42 cm

100

Hur stor är figurens begränsningsyta? 

20 * 10 * 2 = 400 cm2

20 * 15 * 2 = 600 cm2

10 * 15 * 2 = 300 cm2

400 + 600 + 300 = 1300 cm2

100

Ett rätblock har kanterna 6 cm, 4 cm och 2 cm. Hur stor är volymen?


V = B * h

V = l* b*h

V = 6cm*4cm*2 cm

V= 48 cm3

100

Hur många dm3 är 4,5 m3 ?

4,5 * 1000 = 4500 dm3

200

Hur stor area har en kvadrat med omkretsen 24 cm?

36 cm2

200

Beräkna omkretsen på en halvcirkel med radien 6 dm ?

30,84 dm

200

Räkna ut begränsningsarea av en kub med kant längd 7 cm.

AB= 6*s2

AB= 6* 7cm *7 cm

AB= 294 cm2

200

Beräkna en pyramids volym som har samma basyta och höjd som figuren.

V = (B * h)/3

V = (3 * 2 * 2)/3

V = 4 cm3

200

Hur många l är 8,2 ml ?

8,2 / 1000 = 0,0082 l

300

Hur stor är figurens area? 

4 * 4 = 16 cm2

2 * 2 * 3,14 = 12,56 cm2

16 + 12,56 = 28,56 cm2

300

Ungefär hur många gånger så lång är omkretsen av en cirkel jämfört med diametern?

3 gånger

300

Beräkna burkens mantelyta.

A = 2 * π * r * h

A = 2 * 3,14 * 3 * 12

A = 226,08 cm2

300

Vilken volym har konen?

V = (B * h)/3

V = (3 * 3 * 3,14 * 7)/3

V = 65,94 cm3

300

Hur många m2 är 0,5 cm?

0,5 / 10000 = 0,00005 m2

400

Vilken area har det gula området?

6 * 3 = 18 cm2

(3 * 3 * 3,14)/2 = 14,13 cm2

18 - 14,13 = 3,87 cm2

400

Vilken omkrets har det figuren?

                

6 + 3 + 3 = 12 cm

(2 * 3 * 3,14)/2 = 9,42 cm

12 + 9,42 = 21,42 cm

400

Beräkna figurens begränsningsyta.

Begränsningsyta = Mantelyta + 2 (cirkelns area)

2 * π * r * h = 2 * 3,14 * 3,5 * 14 = 307,72 cm2

2 * π * r * r = 2 * 3,14 * 3,5 * 3,5 = 76,93 cm2

Begränsningsyta = 307,72 + 76,93 = 384,65 cm2

400

Beräkna prismas volym:





V = B * h

V = (4 * 4)/2 * 9

V = 72 cm3


400

Hur många l är 7,4 m3 ?

7,4 * 1000 = 7 400 l

500

Hur stor area har det vita området?

Areatriangel : (31 x 15) cm2/ 2 = 232,5cm2; 

Areacirkel: 5cm x 5cm x π = 78,5cm2; 

232,5 cm2- 78,5 cm2= 154  cm2

500

Vilket förhållande har ⫪ med omkretsen?

⫪ = O / d 

eller

⫪ = O / 2r

500

E cylinderformad burk med mjöl har höjden 18 cm. Basytans diameter är 12 cm. Hur stor är burkens mantelyta?

AB = 2*Acirkelytan + Amantelytan

Acirkelytan = 6cm*6cm*3,14=113,04cm2


Amantelytan= Ocirkeln * h = 12cm*3,14*18 cm=

Amantelytan=678,24 cm2


AB = 2*113,04cm+678,24 cm2= 904,32cm2

500

Hur många gånger större är rätblockets volym jämfört med en cylinder som har samma diameter som rätblockets längd och ska placera inne i rätblocket?



Vr = 2dm * 2dm* 4dm = 16 dm3

Vc = 3,14 * 1cm * 1cm * 4cm = 12,56 dm3

16 dm3/12,56dm3 = 1,27 gånger

500

Hur många ml är 0,34 dm3 ?

0,34 * 1000 = 340 cm3

340 cm3 = 340ml