Equations
X=3
2 + (3 x 4) - 5
9
58.3%
$500
$55 for 20 people how much money does each individual person get?
$2.75
y= 18
12 - 3 * (6 - 2) + 5 * 2
10
20 over 27
74.1%
$360
24 pencils cost $1.20 what is the cost of each individual pencil?
$0.05 per pencil
A store sells apples for $0.75 each and oranges for $0.50 each. Write an equation for the total cost (C) of a apples and b oranges.
C=0.75a + 0.50b
(8 + 2) * 3 - 15 / 3
25
17 over 65 into percent
.
$750
70 miles in 1 hour
-5y + 3 = 2(4y + 12)
Y=-21/13
25 - 5(3 + 2) / 10 + 3^2
31.5
76 over 92
$7,500
308Km in 7 halves hours
6 รท 2(1+2)
9
20 - [16 - (5 + 2)] + 18 / 3
17
4 over 7
57.1%
$3,250
The cost of 5 pounds of meat is $7.96, how much does 1 pound cost?
$1.52 per pound