Ratios
Rates
Unit Rates
Percent Proportion
100
Explain the three different ways you can write a ratio.

3 different ways ( with a :, as a fraction; with the word to)

100

There are 3 girls to every 4 boys. Is this a ratio or a rate? Why?

ratio, you can find a total of the number of people

100

Which example is a unit rate?

A) 5:2                B) 6 feet in 2 yards

C) 45 miles in 1 hour   D)  2/14=3/21 

C - it is comparing two different quantities to the number one

100

What percent of 20 is 4?

20%

200

There are 12 dogs for every 9 cats. Write the ratio of cats to dogs in 3 different forms in SIMPLEST FORM.

3 to 4; 3:4; and

3/4

200

Which of the follow is an example of a rate that is not a unit rate?

A) 2:3     B)  12 inches per foot    


C)  $0.64 for 2 ounces   D)  1/4=5/20 

C- a rate must have 2 different units of measure


B is a rate but also a unit rate

200

Which type of fruit has a cost of $0.80 per pound?

Bananas

200

70% of 250 is what number?

175
300

There are 15 students for every 2 adults. What is the ratio of adults to students? 

2 to 15      2:15    

2/15

300

Fill in the table.

300

A box of 15 cookies costs $9. What is the cost for 1 cookie?

$0.60 per cookie

300

10 is 5% of what number?

200

400

In the animal shelter there are 25 cats for every 5 dogs. Write the ratio of dogs to cats in simplest form.

1:5      1 to 5     1/5 

400

Delilah does 184 jumping jacks in 4 minutes. She does her jumping jacks at a constant rate. How many jumping jacks can Delilah do for 8 minutes?

368 jumping jacks

400

Sydney read 50 pages in 40 minutes. she reads at a constant rate. How many pages can Sydney read per minute?

1.25 pages per minute

400

What number is 45% of 180?

81

500

What is the ratio of the number of monkeys to bananas.

4:5

500

Nikola buys a bouquet of 8 sunflowers for $18. What is the cost for 2 sunflowers?

$4.50

500

Find the unit price for each. Which is the better buy?

Choice 1: 7.5 oz for $10.99 or Choice 2 $9.99 for 6 oz

Choice 1 is the better buy because the unit price is $1.47 per oz where Choice 2 is $ 1.67 per oz since it less expensive.

500

40% of what number is 82?

205