How many ways can you write a ratio?
3 different ways ( with a :, as a fraction; with the word to)
Define Rate.
a comparison of 2 quantities that has two different units of measure.
Which example is a unit rate?
A) 5:2 B) 36 feet in 1 yard
C) 45 miles in 1 hour D) 2/14=3/21
C
2 equal ratios
Write the equation for the table.
y=3x
There are 13 dogs for every 9 cats. Write the ratio of cats to dogs in 3 different forms.
9 to 13; 9:13; and
9/13
Which of the follow is an example of a rate?
A) 2:3 B) 12 inches per foot
C) $0.32 per oz D) 1/4=5/20
C- a rate must have 2 different units of measure
Which type of fruit has a cost of $0.80 per pound?

Bananas
Which is an example of a proportion?
A) 5/6 B) $35 per hour
C) 1/5=2/10 D) x/26
C
What is the constant of this graph?
k=1.2
There are 15 students for every 2 adults. What is the ratio of adults to students?
2 to 15 2:15
2/15
Fill in the table.


A box of 15 cookies costs $9. What is the cost for 1 cookie?
$0.60 per cookie
Solve for x.
5/60=3/x
x=36
Write an equation for the graph.

y=5x
In the animal shelter there are 25 cats for every 5 dogs. Write the ratio of dogs to cats in simplest form.
1:5 1 to 5 1/5
Delilah does 184 jumping jacks in 4 minutes. She does her jumping jacks at a constant rate. How many jumping jacks can Delilah do for 6 minutes?
276 jumping jacks
Sydney read 50 pages in 40 minutes. she reads at a constant rate. How many pages can Sydney read per minute?
1.25 pages per minute
Solve for x.
x/25=471/15
x=785
Mrs. Saboda uses the equation c=16f to make cookies. Where c= # of cookies and f= cups of flour. What is the unit rate in this equation?
16 cookies per cup of flour
Write the meaning of the ratio of the number of monkeys to bananas.
For every four monkeys there are five bananas.
Nikola buys a bouquet of 8 sunflowers for $18. What is the cost for 9 flowers?
$20.25
Find the unit price for each. Which is the better buy?
Choice 1: 7.5 oz for $10.99 or Choice 2 $9.99 for 6 oz
A fertilizer manufacturer recommends 4 pounds of fertilizer for every 1,500 square feet of lawn. How many pounds of fertilizer are needed to cover 2,400 square feet of lawn? Round to nearest tenth if needed.
6.4 pounds
Here are 3 different boat rental companies. Which company costs the most per hour?

Toot-Toot = $51 per hour
Full Throttler = $50 per hour