There are 8 adults and 10 children on a field trip. What is the ratio of adults to total people on the field trip?
What is 8:18 or 8/18 or 8 to 18 or 8 out of 18?
An Amazon driver deliver 20 packages in 4 hours. How many packages can be delivered in 10 hours at the same rate?
The Amazon driver can deliver 50 packages in 10 hours.
During a basketball game, Lawrence attempted 20 free throws and was successful on 25% of them. How many successful free throws did he make?
Lawrence made 5 free throws. 20 x .25 = 5
The value of z makes this equation true: 6z - 14 = 34
What is 8?
What is an equivalent expression for y/4?
What is y divided by 4?
Raynisha uses 12 cups of water, 3 packages of Kool-Aid, and 4 cups of sugar for her party. What would be an equivalent ration if she tripled the recipe?
What is 36 cups of water, 9 packages of Kook-aid and 12 cups of sugar?
A shopper paid $2.50 for 5 pounds of potatoes. What is the unit price for the item she bought?
She paid $0.50 per pound.
Zakhari drank 3 liters of water by the end of her hike. If this is 75% of the water she brought, how much water did she bring in total.
Zakhari brought 4 liters of water with her on her hike. One liter is 25%, 2 liters is 50%, 3 liters is 75% and 4 liters is 100%.
Connie took $20 to a county fair. Each ticket costs b dollars. Connie bought 4 tickets. What expression represents the amount to money in dollars that Connie had after she purchases the tickets?
What is 20 - 4b?
x divided by 4 minus 3 = 2
What is the value of x?
What is x = 20
Mr. Miles drove 400 miles in 8 hours. He drove at a constant rate. How far did Mr. Miles drive in 1 hour?
What is 50 miles per hour?
EK bought 3 hats for $22.50. At this rate, how much would 8 hats cost EK?
8 hats would cost EK $60.00.
Jackson has $20. Malakii has 150% as much as Jackson. How much money does Malakii have?
Malakii has $30. 100% of $20 is $20 plus 50% of $20 is $10. So, $20 + $10 = $30.
Aiden earns $13.50 per hour working with his uncle. Last week, Aiden earned $108.00. What equation can be used to determine the number of hours (a) worked last week?
$13.50a = $108.00.
13.50 x a = 108.00
a = 8 hours
3a + 4 = 16
What is the value of a?
What is a = 4?
Earning $40 in 2 hours is equivalent to earning an average of how much per hour?
What is earning an average of $20 per hour?
Light travels about 180 million kilometers in 10 minutes. How far does it travel in 1 minute?
Light travels 18 million km in 1 minute.
Noah has $5. Elena has 50% as much as Noah. How much money does Elena have?
Elena has $2.50. 50% of $5 is $2.50.
Gabriel needs to read a 24 page book in 4 days for a driving test. He reads 8 pages on Sunday, 2 pages on Monday and 10 pages on Tuesday. What is an equation that can be used to determine the number of pages g Gabriel needs to read on Wednesday to reach his goal.
24 - 20 = g
24-8-2-10= g
8 + 2 + 10 + g = 24
8b + 5 = 29
What is the value of b?
What is b = 3?
Evelyn passed out flyers for her Halloween party. If she passed out 12 flyers in 24 minutes what is the unit rate.
What is 1 flyer every 2 minutes.
At King Soopers, the price for watermelons is $12.00 for 3. At Safeway, the price for watermelons is $15.00 for 6. Which is the better deal and why?
Safeway's price is the better deal because each watermelon cost $2.50 whereas King Sooper's price is $4 each.
At Denver Discovery School, 50% of students said that hip-hop is their favorite kind of music. If 100 students prefer hip hop music, how many students are at Denver Discover School?
There are 200 students at Denver Discover School. If 100 students make up 50% then 200 student make up 100% of the student population.
What would be an equivalent expression for 5 (n + 8)?
5n + 40; 5 * n + 5 * 8;
5d - 11 = 24
What is the value of d?
What is d = 7?