Order of Operations & Positive & Negative Numbers
Fractions & Decimals
Expressions, Equations & Variables
Equations & some ratios
ratios (chp 4.1-4.3)
100

Simplify -13 + -2 

-13 + -2 

-15

100

Ezekiel and three friends work for for 177 3/5 hours.  What is the average number of hours each friend works?

(177 3/5) /4 = (888/5)/4=(888/5) * 1/4 = (888/20)=44 8/20=44 2/5

100

Evaluate the expression for the given value of the variable (plug in the number) 7(n + 3)  if n = -4

7(-4 + 3)  if n = -4

7(-4+3) = 7(-1)

-7


100

Pizzas are $19 each.  You need 4 pizzas for a party.  What is the cost of 4 pizzas before tax? Solve without a calculator using the distributive property.

$76

4 (19) = 4 (10 + 9)  = 40 + 36 OR

4(19)= 4(20-1) = 80-4 = $76

100
While sprinting, Thatcher's heart beat 548 times in 4 minutes. What is his heart rate? (How many beats per minute; this is a unit rate.)

548/4=137/1

heart beat 548 times in 4 minutes


200

Simplify -15 - 36 div 3^2 

-15 - 36 div 3^2

-15 - (36div9)

-15-4 = -19

200

Casey buys 12 gel pens for $15.00.  What is the unit rate?

$1.25 per pen  15/12 = 1.25 

12 gel pens for $15.00

200

Simplify   3x + 5x^2 - 7x^2

3x + 5x^2 - 7x^2 

3x + -2x^2 

200

Solve for the variable  r/238 =3

r= 714

r/238 =3 

238(r/238) =3(238) 

200

To make 4 large pizza pockets, Jeremiah needs 14 cups of cheese.  How much cheese does he need for just 1 large pizza pocket?

3.5 cups per 1 pizza pocket 3.5/1 

cups/# of pizzas  = 14/4

14/4 = 3.5/1

300

Simplify 2(4+3)^2 - 8 

2(4+3)^2 - 8

2(7)^2 - 8

2(49) - 8

98 - 8 = 90

300

Add

1/3 + 2/5

1/3 + 2/5

5/15 + 6/15

11/15

300

Write as an algebraic expression:  The quotient of a number and 12

The quotient of a number and 12

n/12

300

Solve for the variable

3.6m = 25.2

m = 7

Divide both sides by 3.6 to isolate m

 (3.6 m)/3.6 =( 25.2)/3.6 

300

Are these ratios proportional? 8/24, 6/20

No.  8/24 simplifies to 1/3 while 6/20 simplifies to 3/10  These fractions are are not equal.  We could also turn both ratios into decimals (0.3333 does not equal .3) or use cross products

400

To join a gym, Simon pays a $75 enrollment fee and $32 per month.  Write an algebraic expression to represent the total cost of m months, including the enrollment fee.

$75 +32m

$75 enrollment fee and $32 per month

400

Subtract 

-4/11 - 4/44

-4/11 - 4/44

-4/11 - 1/11

-5/11

400

Write as an algebraic expression:  20 minus the product of 8 and a number

 20 minus the product of 8 and a number

20-(8*n)

20 - 8n

400

d/(8) =12

d = 96  Multiply both sides by 8 to "undo" division

 8(d/8)=12(8)  

d = 96


400

Solve using cross products  p/6=10/3

p= 20

p/6=10/3 

 10 * 6 = p*3 

 60/3=(3p)/3 

 20=p 

500

Draw this shape and write an expression for the perimeter of a trapezoid with a base of  n + 4, the second base is  n+ 6, and the two sides are 3n.

base of  n + 4, the second base is  n+ 6, and the two sides are 3n.

(n +4) + (n + 6) + (3n) +( 3n)

8n +10

500

If distance = rate x time, and Khloe drives 65 mph for 4.3 hours, how far does she travel?

d = rt Khloe drives 65 mph for 4 hours and 12 minutes (12/60 minutes = 1/5 of an hour= 0.2)

d = 65(4.2)  = 273 miles

500

Solve for the variable d -15 = 45


d =60

d -15 = 45 

d -15 + 15 = 45 + 15 

500

Collin earned $230 for 40 hrs of work while Hazel earned $192 for 32 hours of work. Are their pay rates proportional?

 No. Collin's hourly rate is   ($230)/(40hr)=$5.75/(1hr) 

 while Hazel's hourly rate is  ($192)/(32hr)=$6/(1hr)  ($192)/(32hr)=$6/(1hr)

Thus, Hazel make's $0.25 more per hour than Collin does.  (Collin should work for whomever Hazel is working for!)

500

Density is the ratio of a substance's mass to its volume  d = (mass)/(volume). The density of ice is 0.92 grams per 1 mL.  What is the mass of (or how many grams are in) 3 mL of ice?

mass of 3 mL of ice = 2.76 grams

d = (mass)/(volume)  set up proportion with mass (grams) as numerator, volume (mL) as denominator

(0.92 grams)/(1 mL) = (m grams)/ (3 mL)

 use cross products  m*1=3*0.92 

 m = 2.76 grams