(-9)/(-3)
3
Convert the following decimal to a fraction: 0.25
1/4
Solve the following equation: 3w=-36
w=-12
There are 14 boys and 12 girls in Mrs. Kozina's 6th block class. Write a simplified ratio of boy to girls.
7:6
How many days are in March?
-645+(-15)
-660
Find the difference: -46.38-24.6
-70.98
y=24
Solve the following proportion
18/27 = x/36
x=24
What are animals that only eat meat called?
Carnivores
(-10)+(-16)-10
-36
Identify all sets of numbers to which the following number belongs: -12
a) natural number
b) whole number
c) integer
d) rational number
c) integer and d) rational number
Simplify the following expression:
5(x+1)-2(x-3)
3x+11
What TWO characteristics must be true for a graph to represent a proportional relationship?
1) The graph must be a straight line
2) The graph must pass thorugh the origin (0,0)
What is the fastest land animal?
The cheetah
The temperature in Montreal was -4 degrees. The temperature in New York was 5 degrees. How much warmer was the temperature in New York than in Montreal?
9 degrees
Your bank account is -$20.85. You deposit $15.50. What is your new balance?
-$5.35
Solve the following equation: 2x-7.5=118.5
x=63
A store sells 1.25 pounds of turkey for $9. Find the unit price.
$7.20 per pound
What is the biggest bird in the world?
The ostrich
Evaluate: -62
-36
A rectangular garden has a length of 5.5 meters and a width of 2.8 meters. Find the area AND perimeter of the garden.
Area: 15.4 square meters
Perimeter: 16.6 meters
Josh is saving money to buy a pair of AirPod Pros that cost $249. He has already saved $125 and plans to save $31 per week. Write and solve an equation to determine how many weeks it will take him to have enough money for the AirPods.
31w+125=249
w=4 weeks
Ann earns the same dollar amount each hour she works. Last weekend, she worked a total of 9 hours and earned $72. Write an equation to represent the amount of money, y, that Ann earns for any number of hours, x, that she works.
y=8x
How old is your math teacher? :)
Mrs Kozina (35) and Mrs Collins (32)