What is the definition of a ratio?
a comparison of two quantities
Cat food costs $15 per 24 oz. How much does 1 oz of cat food cost?
.63 per oz.
What is the area of a triangle that has the
base of 12 feet
height of 12 feet
don't forget your label!
144 sq inches
A rectangular prism has these measurements:
height: 5 inches
length: 5 inches
width: 5 inches
What is the volume of this rectangular prism?
125 cubic inches
Samantha can run one mile in 8 minutes.
At this rate, how long will it take for her to run 5 miles?
40 minutes for 5 miles.
What is the definition of a 2D shape?
an object that is flat in dimension that you can not pour water in.
What is the word we use for each and every?
per
What is the combination of 2D shapes called?
Hint: you use them to fish
a net
Do we find Volume for 3D Shapes or 2D shapes? Why do we use cubic units instead of square units?
3D shapes. We use cubic units because cubes are the 3D form of a square, thus showing that we are solving for shapes with 3 dimensions.
Willow purchased a new car. Her loan, including interest, is $12,720. How much are her monthly payments if she has 60 monthly payments to make?
$212 per month
What is the denominator of a unit rate?
Four gallons of gasoline cost $16.80. (a) What is the price per gallon?
$4.20 per 1 gallon
What are the formulas we use to find the area of the following shapes?
Square and Rectangle
Parallelogram
Triangle
Square and Rectangle: A=bh
Parallelogram: A=bh
Triangle: A=bh/2
What is the GCF of 50 and 75?
GCF: 25
Lions sleep about 20 hours a day. Write 20/24 as a fraction in simplest form.
5/6
What is the definition of volume?
Volume means that there are three dimensions: length, width, and height.
Which is the best buy?
6 shirts for
$25.50 4 shirts for $18.00
5 shirts for $21
$25.50 / 6 shirts = $4.25 per shirt
$18.00 / 4 shirts = $4.50 per shirt
$21.00 / 5 shirts = $4.20 per shirt- this is the best buy
A square has these measurements:
length: 5 units
width: 5 units
A rectangle has these measurements:
length: 8 units
width: 3 units
What is the difference between the two areas?
1 square unit
Find out the volume of a cube with the dimensions
4 m × 5 m × 6 m.
120 cubic meters
Rod has 10 rosebushes, 2 of which produce yellow roses. Write the ratio 2 yellow rosebushes out of 10 rosebushes in simplest form.
1:5, 1 to 5, or 1/5
What is the definition of an equivalent ratio?
ratios that are equal.
What is an example of where we can use rates in real life?
Grocery Store
Gas Station
Athletics
Find the volume of a cube with a side length of 22 inches?
10,648 cubic inches
How much salt is needed to fill a pit that is 10m deep and 8m wide and 12 m long?
960 cubic meters
At a warehouse, the employees can unload 18 trucks in 6 hours. What is the unit rate for unloading trucks?
3 trucks per 1 hour