Solve 13 x 15 by finding the partial products below.
10 x 10 =
10 x 5 =
3 x 10 =
3 x 5 =
13 x 15 = 195
Break apart the factors for the expression:
28 x 55 = (20 + ___) x (50 + ___)
8, 5
Multiply by finding the partial products. Then add the partial products. 22 x 21
22 x 1 = 22
22 x 20 = 440
440 + 22 = 462
29 x 75
2175
Complete the equation: 3 x 20 = 6__
0; 3 x 20 = 60
Draw an area model to find the product 37 x 5.
185
Break apart the factors of 72 x 68 into 4 equations.
70 x 60
70 x 8
2 x 60
2 x 8
(70 + 2) x (60 + 8)
Multiply by finding the partial products. Then add the partial products. 32 x 13
32 x 3 = 96
32 x 10 = 320
320 + 96 = 416
492 x 67
32,964
28 x 10
280
Draw an area model to find the product: 23 x 32
736
Multiply by breaking apart the factors: 54 x 54
2916
(50 + 4) x (50 + 4)
Find the product: 94 x 11
1034
237 x 45
10,665
300 x 50
15,000
Draw an area model to find the product: 34 x 23
782
984
(40 + 1) x (20 + 4)
Find the product: 12 x 34
408
8165 x 49
400,085
500 x 80
40,000
A theater has 28 rows of seats on the main floor. Each row has 35 seats. The balcony has 15 rows of seats with 22 seats in each row. What is the total seating capacity of the theater? Explain how you found your answer.
1,310 seats.
The main floor has 28 x 35 = 980 seats. The balcony has 15 x 22 = 330 seats. The total number of seats is 980 + 330 = 1310.
The Carter family's backyard is 38 feet long and 28 feet wide. In one corner of the yard, the Carters have a brick patio that is 12 feet by 12 feet. The rest of the yard is grass. How many square feet of grass do the Carters have? Explain how you found your answer.
920 square feet; The total yard is 38 x 28 = 1064 square feet. The brick patio is 12 x 12 = 144 square feet. So the grass area is 1064 - 144 = 920 square feet.
Alexia earns $11 an hour babysitting. She babysits for 28 hours one month. During the month Alexia spends $52. How much money does she have at the end of the month? Explain how you found your answer.
$256; Alexia earns $11 x 28 = $308. After she spends $52, she has $308 - $52 = $256 remaining.
7310 cans; The first type of box has a total of 153 x 45 = 6885 cans. The second type of box has a total of 17 x 25 = 425 cans. The combined sum is 6885 + 425 = 7310 cans.
Emmanuel has 30 boxes of markers for his class. There are 24 markers in each box. How many markers does Emmanuel have?
720 markers; Multiply 3 by 24 to get 72. Because you are multiplying 30 and not 3, write a zero in the final product.