James is typing a paper that is 275 pages long. If he types 25 pages per day, how many days will it take him to type the paper?
11
Edward Best has a playground. 3/4 of the playground is equipment. 1/2 of that is swings. What fraction of the whole playground is swings?
3/8
Joe bought 12.45 apples and Sonya bought 11.65 pounds of apples. They each paid $2.20 a pound. How much more did Joe spend than Sonya?
$1.76
Micky made 2 1/2 batches of brownies. If each batch needs 3/4 cups of sugar, how much sugar does Micky need to make the brownies?
1 7/8
Leonard ran a total of 300 yards in 3 days. He can 110 1/2 yards on Monday and 95 3/4 yards on Tuesday. The remaining yards he ran on Wednesday. How many yards did he run on Wednesday?
93 3/4
Kim spent $15.75 at the store. She bought 2 gallons of milk that cost the same amount of each. She also bought a drink that cost $1.25. What was the cost of each gallon of milk?
$7.25
Sam earned $1,375 for washing cars last summer. If he charged $25 for each car, how many cars did he wash last summer?
55
Lee is using a table to find the value of 134 x 83
X 100 30 4
80 8,000 240 n
3 300 90 12
What number does n represent?
320
A company has an ice cream machine that produces 768 pounds of ice cream in 24 hours. The company puts the ice cream in a 4-pound container. How many 4-pound containers of ice cream can the company produce in 1 hour?
8
A group of teachers worked on their elsson plans for 2/3 hour on Thursday. On Friday, they worked 1/6 of the time they worked on Thursday. How much time did the teachers work on their plans Friday?
1/9
Chelsea used 3 1/2 cups of sugar to make some ice cream and 2 3/4 cups of sugar to make some cookies. How many cups of sugar did she use?
6 1/4
The school bought 4 new copiers. Each copier weighed 143.9 pounds. How many pounds do the 4 copiers weigh altogether?
575.6
Lynn rode the car to school for a total of 27 miles each day. How many miles did she ride the car to school over 180 days?
4,860
Josie went to the mall on Saturday. Before lunch, she went to 15 stores. After lunch, she went to 2/5 as many stores. How many stores did she go to in the afternoon?
6
Hank has 1 6/12 more packs of cookies than Ethan. Ethan has 1 2/3 packs of cookies. How many packs of cookies does Hank have?
3 1/6
A business put 34 paper clips in each of its boxes. How many paper clips would be in 526 boxes?
17,884
The construction company bought 1 ton of gravel to spread out at 3 businesses. 1/3 ton was used at the first business and 4/12 at the second. How much gravel was left to be used at the third business?
1/3
There are 3,136 seats in the college auditorium. If there are 16 rows of seats, how many seats are in each row?
196
Amber bought a salad and a drink at the restaurant. The cost of the salad was $2.25 more than the cost of the drink. The total cost is $4.55. What is the price of the drink?
$1.15
A store sells 358 loaves of bread each week. How many loaves of bread will a store sell in 25 weeks?
8,950
A magazine contains 97 pages. The library has 137 copies of the same magazine. How many pages are in all the magazines?
13,289
Amy normally drinks 3 1/2 cups of coffee a week. In the winter, she drinks 1 1/4 times as much as she normally drinks. How many cups of coffee does she drink in the winter?
5 5/6
The candy store is selling a pack of 12 candy bars for $10.20. The store is having a sale for $0.60 off the cost of a pack. What is the cost of each of the candy bars after the price is reduced?
$0.80
There are 316 students in 9th grade. If each classroom can have 24 students, what is the minimum number of classrooms needed for all the students?
14
Kay has a box of rocks. 7/10 of the rocks are smooth and round. 2/5 of the rocks are round. What fraction of the box are round?
3/10