Simplifying Fractions
Unit Rates
Multiplying fractions
Order of Operations
Multi-Digit Addition
100

18/24

3/4

100

A 12-pack of soda costs $6. How much does one can of soda cost?

$0.50 per can

100

1/2 x 1/3

1/6

100

3(4 -3)

3

100

17 + 23

40

200

16/48

1/3

200

Emily ran 18 miles in 3 hours. What is her speed in miles per hour?

6 miles per hour

200

2/3 x 3/4

1/2

200

2 + 7 - 6

3

200

200 + 301

501

300

50/125

2/5

300

A car travels 240 miles using 8 gallons of gas. How many miles per gallon does the car get?

30 miles per gallon

300

5/7 x 2/3

10/21

300

2 + 7 x 3

23

300

347 + 543 

890

400

400/900

4/9

400

Jake earned $72 for working 6 hours. How much does he earn per hour?

$12 per hour

400

10/13 x 3/4 

15/26

400

2+ 10

18

400

1726 + 233

1959

500

24/72

1/3

500

A 24-ounce bottle of juice costs $3.60. What is the cost per ounce?

$0.15 per ounce

500

1/3 x 4

1 1/3

500

5( 4 -3 + 2 x 3)

35

500

100001 + 200002

300, 003