Number System
Ratios and Proportions
Expressions and Equations
Word Problems
Try Me
100
18 + (-5)
13
100
Find the Unit Rate: 360 miles in 6 hours
What is 60 miles per hour
100
Evaluate for n = -4. 2(n + 3)
What is -2
100
A worksheet had 2 problems on it. If a teacher had 14 worksheets to grade and had already graded 7 of them, how many more problems does she have to grade?
What is 14
100
2^3+2^2 + 2^1 =
What is 14
200
Ronnie receives $40 for his birthday. Then he spends 15 at the movies, and then he finds $30 underneath his seat. When he came home, his mother offered to triple his money, how much money does he now have
What is 165
200
Find the Unit Rate: $7.40 for 5 pounds
What is $1.48
200
Evaluate 4y^3 + 2 if y=3
What is 110
200
Bianca uploaded thirty-three pictures to Facebook. She put twenty-seven pics into one album and put the rest into three different albums. How many pictures were in each of the three albums?
What is 2
200
A year's supply of frisbees cost $48.72. What is the average monthly cost of frisbees?  
What is $4.06
300
65% of 186 (Round one spot after decimal)
What is 120.9
300
Ben can type 153 words in 3 minutes. At this rate, how many words can he type in ten minutes?
What is 510 words
300
The expression 5n + 2 can be used to find the total cost in dollars of bowling where n is the number of games bowled and 2 represents the cost of shoe rental. How much will it cost Vincent to bowl 3 games?
What is 17
300
Chloe bought 3 pencils, 1 pen and 2 erasers at the school shop. The pencils cost $1.40 each, the pen cost $3.15 and the erasers were each $1.20 . If she paid with a twenty dollar bill, how much change should she get back?
What is 10.25
300
If 50% of a number is 20, what is 75% of that number?
What is 30
400
Ethan burns 650 calories when he runs for 1 hour. Suppose he runs for 5 hours in one week, how many calories will he have burned?
What is 3250
400
Kenji buys 3 yards of fabric for $7.47. Then he realizes that he needs 2 more yards. How much will the extra fabric cost?
What is $4.98
400
In June 2005, Peter mailed a package from his local post office in Fayetteville, North Carolina to a friend in Radford, Virginia for $2.07. The first-class rate at the time was $0.23 per ounce. Write and solve an equation to determine the weight of the package.
What is 0.23x =2.07; 9 oz
400
At a farming supply store 7 pounds of seed cost $141.96. If a farmer needed 4 pounds of seeds, how much would it cost him?
What is $81.12
400
A boy has 100 nickels, 100 dimes, and 100 quarters, how much money does he have in dollars?
What is $40
500
Suppose there are 20 questions on a multiple choice test. If 25% of the answers are choice B, how many of the answers are not choice B?
What is 15
500
CD Express offers 4 CDs for $60. Music Place offers 6 CDs for $75. Which store offers the better buy?
What is Music Place
500
2(3b - 4) = 8b - 11
What is 3/2
500
At the toy store you could get 4 board games for $22.96. Online the price for 6 board games is $33.60. Which place has the highest price for a board game?
What is toy store = $5.74 , online = $5.60
500
-v + 5 + 6v = 1 + 5v + 3
What is the fact that there is no solution