23,592 + 77,019
100,611
21 x 3
63
2 and 1/4 + 6 and 3/8
8 and 5/8
0.346 + 1.90
2.246
3 doughnuts each
Total students in class = 8
(6 already in class, plus Breeaunna and Zarah)
20,401 - 7,803
12,598
2,039 x 34
69,326
9/16 + 7/8
1 and 7/16
2 - 0.47
1.53
How much change would you get back from a $100 bill if you bought six caramel lattes that cost $6.75 each and the tax on the bill was $2.94?
$56.56
264 + 99 - 30 + 884 - 206
1,011
232 x 093
21,576
3/4 + 1/8 + 3/5
1 and 19/40
2.4 - 0.031
2.369
The local store has a special on Dr. Pepper. They are selling three 12-packs for $9.00. How much would it cost to go get seven 12-packs? (without tax)
$21.00
128,936 - 47,627
81,309
14,703 x 1,080
15,879,240
5 and 1/6 - 2 and 2/3
2 and 1/2
1.005
What is the longest river in the United States?
The Missouri River
At 2,450 miles long, it beats the second longest river, the Mississippi River, by 100 miles in length.
45 + 9
54
8 x 512 x 64
262,144
Arrange from greatest to smallest:
3/8, 3/16, 1/2, 5/8, 7/16
5/8 (= 10/16)
1/2 (= 8/16)
7/16 (= 7/16)
3/8 (= 6/16)
3/16 (= 3/16)
0.13 + x = 1.25
1.12
Sam's Club has 10 pounds of 80/20 ground chuck hamburger meat on sale for $36.85. They also have a 2-pound package of 80/20 ground chuck for $7.88. Which one is a better deal: five of the 2-pound packs or one of the 10-pound pack?
Price per pound:
10 pound: $36.85/10 = $3.69 per pound. Cost for 10 pounds = $36.85.
2 pound: $7.88/2 = $3.94 per pound. Cost for 10 pounds = $7.88 x 5 = $39.40.
The 10-pound pack is the better deal!