77 + -33
44
4 + a > 7
a > 3
At movie theater the price for 7 bags of popcorn is $17.57. If you wanted to buy 3 bags of popcorn, how much would it cost?
$7.53
2(n+5)=60
n=25
A store had 7 packs of paper for $12.74. How much would it cost if you were to buy 2 packs?
$3.64
7/10 + 1/10
6/10
5 + x > 10
x > 5
A video game store was getting rid of old games, selling them 5 for $73.10. If they sold 6 games, how much money would they have made?
$87.53
2(x+6)=30
x=9
f - 6 < 10
f < 16
(3 + 7) x 3
30
b + 7 > 15
b > 8
At a farming supply store 2 pounds of seed cost $37.62. If a farmer needed 6 pounds of seeds, how much would it cost him?
$112.86
3(X+6)=30
X=3
3/4 divided by 2/5
15/8
231 divided by 3
77
j + 5 > 18
j > 13
At a candy store you could get 7 giant lollipops for $20.51. How much would it cost to buy 4 lollipops?
$11.72
4(T+9)=180
T=36
3(I+11)=36
I=1
(77 + 9 - 17) x 2 divided by 3
15/8
n + 6 < 15
At the store Brand A potato chips were $71.28 for 6 bags. Brand B potato chips were $59.15 for 5 bags. Which brand has the cheaper price?
brand B
5(S+65)=340
S=3
5(M+65)=440
M=23