You watched 45 minutes of a 60-minute episode.
What percent of the show have you watched?
75%
3/5 - 1/5
3/5 - 1/5
2/5
5+(-3) is the same as:
a. -5 + -3
b. 5 - 3
c. (-5) + 3
d. -5 + -3
5+(-3) is the same as:
b. 5 - 3
A pack of 6 pencils costs $3.00. What is the price per pencil?
A pack of 6 pencils costs $3.00.
$0.50 per pencil
You want to put string lights around your rectangular bedroom that is 9 ft by 11 ft.
How many feet of lights do you need?
Perimeter = 9 + 11 + 9 + 11
40 feet
You got a 42 out of 50 on your last quiz.
What letter grade is that?
42 out of 50 = 84%
B
3/4 x 1/5
3/4 x 1/5
3/20
(-7) + (-4) is the same as:
a. 7 - 4
b. (-7) - (-4)
c. -7 - 4
d. 4 + (-7)
(-7) + (-4) is the same as:
c. -7 - 4
Which is the better deal:
2 notebooks for $4 or 3 notebooks for $5.70?
2 notebooks for $4 or 3 notebooks for $5.70
3 notebooks for $5.70
Your TV stand 6 feet tall.
How many inches tall is it?
6ft x 12in
72 inches
You've read 64 pages of a 200 page book.
What percentage of the book have you read?
64 / 200 = 32 / 100
32%
**DOUBLE JEOPARDY**
A recipe calls for 3/4 cup of sugar, but you only have 1/2 cup.
How much more do you need?
--
1/4 cup more
(-12) - (-5) is NOT the same as:
a. -12 + 5
b. 5 - (-12)
c. 5 - 12
d. -7
(-12) - (-5) is NOT the same as:
a. -12 + 5
b. 5 - (-12)
c. 5 - 12
d. -7
Ring's Home Standard Plan has two payment options.
Option 1: $4.99 per month
Option 2: $49.99 per year
How much do you save over the course of the year by choosing option 2?
Option 1: $4.99 per month x 12 = $60 per year
Option 2: $49.99 per year
$60 per year vs $50 per year= $10 savings
A gallon of paint covers about 350 square feet.
Your living room wall is 8 feet tall and 15 feet wide.
Do you have enough paint to cover the wall?
8 × 15 = 120 sq ft < 350 sq ft
Yes!
Which option shows correct translations between percents, decimals, and fractions?
a. 1/2 50% 5.0
b. 3/4 34% 0.75
c. 1/4 25% 0.25
d. 1/10 10% 0.01
a. 1/2 50% 5.0
b. 3/4 34% 0.75
c. 1/4 25% 0.25
d. 1/10 10% 0.01
You have 2 1/2 pizzas. You want to share them equally among 5 friends.
How much pizza does each person get?
1/2 pizza per person
**HIT OR MISS**
**MISS**
Influencer A gets paid $500 for a post that reaches 25,000 followers.
Influencer B gets $700 for a post that reaches 35,000 followers.
Who gets paid more per follower?
$500/25000 = $1/50
$700/35000 = $1/50
— actually, they’re paid the same!
A window is 3 feet wide and 4 feet tall.
You want to hang curtains that go 6 inches beyond each side and 6 inches above and below.
What are the curtain dimensions?
3 feet wide and 4 feet tall:
+1 ft to width and +1 ft to height
4 feet wide by 5 feet tall
**TAG**
A hoodie originally costs $40. It’s on sale for 25% off.
What’s the sale price?
-
25% of $40 is $10.
$40-$10= $30
You ate 2/5 of a pizza and your friend ate 3/10.
How much pizza did you eat together?
4/10+3/10
7/10
**HIT OR MISS**
**HIT**
A brand pays $1,800 for a combo of 2 YouTube videos and 3 Instagram reels.
What is the average pay per piece of content?
$1,800 divided by 5 pieces total
$360 per piece of content
**DOUBLE JEOPARDY**
You want to carpet a 12 ft by 15 ft room. The carpet costs $3 per square foot.
How much will the carpet cost?
12 × 15 = 180 sq ft × $3
--
$540