There's a __% I get this right
Fraction Operations
Integer Operations
Comparing Prices
Welcome to my Crib
100

You watched 45 minutes of a 60-minute episode. 

What percent of the show have you watched?

75%

100

3/5 - 1/5

3/5 - 1/5

2/5

100

5+(-3) is the same as:

a. -5 + -3

b. 5 - 3

c. (-5) + 3

d. -5 + -3

5+(-3) is the same as:


b. 5 - 3


100

A pack of 6 pencils costs $3.00. What is the price per pencil?

A pack of 6 pencils costs $3.00.

$0.50 per pencil

100

You want to put string lights around your rectangular bedroom that is 9 ft by 11 ft. 

How many feet of lights do you need?

Perimeter = 9 + 11 + 9 + 11

40 feet

200

You got a 42 out of 50 on your last quiz.

What letter grade is that?

42 out of 50 = 84%

 B

200

3/4 x 1/5

3/4 x 1/5

3/20

200

(-7) + (-4) is the same as:

a. 7 -  4

b. (-7) - (-4)

c. -7 - 4

d. 4 + (-7)

(-7) + (-4) is the same as:


c. -7 - 4


200

Which is the better deal: 

2 notebooks for $4 or 3 notebooks for $5.70?

2 notebooks for $4 or 3 notebooks for $5.70

3 notebooks for $5.70

200

Your TV stand 6 feet tall. 

How many inches tall is it?

6ft x 12in

72 inches

300

You've read 64 pages of a 200 page book.


What percentage of the book have you read?

 64 / 200  =  32 / 100

32%

300

**DOUBLE JEOPARDY**


A recipe calls for 3/4 cup of sugar, but you only have 1/2 cup. 

How much more do you need?

--

1/4 cup more

300

(-12) - (-5) is NOT the same as:

a. -12 + 5

b. 5 - (-12)

c. 5 - 12

d. -7

(-12) - (-5) is NOT the same as:

a. -12 + 5

b. 5 - (-12)

c. 5 - 12

d. -7

300

Ring's Home Standard Plan has two payment options.

Option 1: $4.99 per month

Option 2: $49.99 per year

How much do you save over the course of the year by choosing option 2?

Option 1: $4.99 per month x 12 = $60 per year

Option 2: $49.99 per year


$60 per year vs $50 per year= $10 savings

300

A gallon of paint covers about 350 square feet. 

Your living room wall is 8 feet tall and 15 feet wide. 

Do you have enough paint to cover the wall?

8 × 15 = 120 sq ft < 350 sq ft

Yes!

400

Which option shows correct translations between percents, decimals, and fractions?

a. 1/2     50%     5.0

b. 3/4     34%    0.75

c. 1/4     25%    0.25

d. 1/10     10%     0.01

a. 1/2     50%     5.0

b. 3/4     34%    0.75

c. 1/4     25%    0.25

d. 1/10     10%     0.01

400

You have 2 1/2 pizzas. You want to share them equally among 5 friends. 

How much pizza does each person get?

1/2 pizza per person


400

**HIT OR MISS**

**MISS**

400

Influencer A gets paid $500 for a post that reaches 25,000 followers. 

Influencer B gets $700 for a post that reaches 35,000 followers. 

Who gets paid more per follower?

$500/25000 = $1/50

$700/35000 = $1/50

— actually, they’re paid the same!

400

A window is 3 feet wide and 4 feet tall.

You want to hang curtains that go 6 inches beyond each side and 6 inches above and below. 

What are the curtain dimensions?

3 feet wide and 4 feet tall:

+1 ft to width and +1 ft to height

4 feet wide by 5 feet tall

500

**TAG**

A hoodie originally costs $40. It’s on sale for 25% off. 

What’s the sale price?

-

25% of $40 is $10.

$40-$10= $30

500

You ate 2/5 of a pizza and your friend ate 3/10. 

How much pizza did you eat together?

4/10+3/10

7/10

500

**HIT OR MISS**

**HIT**

500

A brand pays $1,800 for a combo of 2 YouTube videos and 3 Instagram reels. 

What is the average pay per piece of content?

$1,800 divided by 5 pieces total

$360 per piece of content

500

**DOUBLE JEOPARDY**

You want to carpet a 12 ft by 15 ft room. The carpet costs $3 per square foot. 

How much will the carpet cost?

12 × 15 = 180 sq ft × $3

--

$540