Unit Rate
What's the Equation?
Word Problems
Surprise
100

Jordan earned $90 for working 6 hours. How much does he get paid for every hour?

Jordan is paid $15/hour

100

The amusement park costs $20 per family to enter and 3 per person thereafter.

What is y=3x+20

100

A chocolate chip recipe that serves 24 people calls for 2 eggs. If you wanted to serve 60 people, how many eggs would you need in your recipe?

You would need 5 eggs. 

100

Write the following percent as a decimal:

202%

2.02

200

Five lemons cost $1.80. How much does a single lemon cost? 

One lemon costs 36 cents.

200

Movies typically cost $15. However, attending the matinee provides movie goers a half-off discount.  The theater decides to do a snack deposit for sneaky patrons of $5. 

What is y=7.50x+5

200

Ted goes on a road trip to Six Flags. After 2 hours he traveled 250 miles. If he drives at the same pace for 5 hours how far will he travel? 

Ted will have traveled 625 miles. 

200

Solve in the correct order:

1 + (9+8) x 4 - 2

67

300

David hikes 2 1/4 miles in 1/2 hour. What is his rate at miles per hour?

David hikes 4 1/2 miles per hour. 

300

The current temperature is 50 degrees Centigrade. This temperature converts to 122 degrees Fahrenheit.

What is F=(9/5)C+32

300

Eugene watched a total of 27 Netflix shows over 9 months. If Eugene continues to watch Netflix shows at this rate, how many shows will he have watched after 13 months?

Eugene will have watched 39 Netflix shows.

300

Find the mean:

19, 13, 15, 25, 18

18

400

Which of the following has the cheapest per unit cost?

A. 6 shirts for $25.50

B. 4 shirts for $18

C. 5 shirts for $21 

C. Each shirt costs the least at $4.20.

400

Equation used to convert measurements from US Standard (inches, feet, yard) to metric (centimeters, meters, kilometers).

What is c=2.54n?

400

Chef Rita is cooking for a Sunday brunch. She knows that 22 pancakes can feed 8 people. She is wondering how many people, she can feed with 55 pancakes. She assumes each person eats the same quantity of pancakes.

She can feed 20 people with 55 pancakes. 

400

Solve for the variable: 

9= 9(t+6)

t= -5

500

A shoe store sells 12 pairs of limited edition shoes and earns $2,569.45. How much does a pair of these shoes cost?

A pair costs $197.65

500

You and your 3 friends went to a fancy restaurant for your birthday. To make a reservation cost a total of $10. The menu is predetermined and a dinner plate costs $25.25 each and dessert plate costs $13.75 each. What equation can you use to represent how much the total cost at this restaurant will be?

y= $39x +$10

500

Teresa is maintaining a camp fire. She can keep the fire burning for 4 hours with 6 logs. She wants to know how many logs she needs to keep the fire burning for 18 hours.

Teresa needs 27 logs.

500

Solve:

2.56 x -1.31

-3.3536