Money Matters
Shopping Smart
Work It Out!
Logic Lane
Time and Planning
100

If you have $10 and spend $4.75, how much do you have left? 

$5.25

100

A $10 shirt is 50% off. What is the new cost of the shirt?

$5

100

Jane has 3 times as many pencils as Tom. If Tom has 4 pencils, how many does Jane have?

12 pencils

100

What number comes next in the pattern?

2, 4, 8, 16, ___

32 (multiply each number by 2)

100

School starts at 8:15am and ends at 3:00pm. How long are you at school?

6 hours and 45 minutes

200

You can earn $5 a week in allowance. How much do you earn in 3 months? (assume 4 weeks in a month)

$60

200

You buy 3 apples for $1.20. What is the cost of one apple?

$0.40 per apple

200

A class collects 120 cans for a food drive. If each student that contributed brought 8 cans, how many students actually contributed? 

15 students

200
If today is Wednesday, what day will it be in 10 days?

Saturday

200

It takes 45 minutes to bake cookies and 10 minutes to mix the dough. What time will they be done if you start at 5:10pm?

6:05pm

300

What's the difference between a debit card and a credit card?

A debit card takes money directly from your bank account (YOUR cash), and a credit card BORROWS money that you pay back later (DEBT).

300

At a restaurant, your bill comes out to $25. Your server was excellent so you want to tip them 20%. How much will you leave for a tip?

$5

300

A recipe makes 4 servings. You need to make enough for 10 people. How many times do you need to make the recipe in order to serve exactly 10 people?

2.5 times

300

Which weighs more: 1 pound of bricks, or 1 pound of feathers?

Neither. They're both 1 pound.

300

You have 4 tasks: 30 minutes, 25 minutes, 15 minutes, and 20 minutes long. If you start at 1pm, when will you finish all the tasks?

2:30pm

400

If a bank pays you 2% interest yearly on $100, how much interest will you earn in 3 years?

$6

400

A store has a "Buy 2, Get 1 Free" deal on some sodas. If you paid for 6 sodas, how many total sodas did you actually get?

9 sodas
400

You have $30. You buy 2 notebooks for $6.25 each, and a pen for $2.50. How much do you have leftover?

$15.00

400

If 5 machines take 5 minutes to make 5 toys, how long would it take 100 machines to make 100 toys?

5 minutes

400

A movie starts at 7:25pm and ends at 9:05pm. How long is the movie? 

1 hour and 40 minutes long

500

You save $15 every week. How many weeks will it take you to save $180?

12 weeks
500

A 10 pound bag of rice costs $8. How much per pound is that?

$0.80 per pound

500

You're going on a trip that is about 120 miles. You drive at a constant speed of 40 miles per hour. How long will it take for you to get there?

3 hours

500

A farmer has chickens and cows. There are 24 heads and 76 legs in total. How many chickens and how many cows does the farmer have?

14 cows and 10 chickens (Chickens have 2 legs, cows have 4 legs.)

500

You are planning your day. You have 3 tasks to do:

  • Walk the dog (30 minutes)

  • Homework (45 minutes)

  • Clean your room (25 minutes)

You want to start at 3:15 p.m. and take a 10-minute break between each task. What time will you be finished?

5:15pm