Multiply
Divide
2 Step
Add/Subtract
100

What is the value of 972 x 43

41,796

100

Find the quotient when you divide 783 / 6 

130.5

100

Leon has $23 and her mom gives her $45 for mowing the lawn. She wants to go to target and buy two squishmallows for $24 each and a candy bar for $4.25. Does she have enough money?

Yes she does, she will spend $52.25

100
Find the sum of 2/3 + 7/8

1  13/24

200

Charlie measured a picture frame. It has a length of 12 inches and a width of 18 inches. What is the area of the picture frame?

216 inches

200

A paper has an area of 76 inches and a length of 4 inches. What is the width of the paper?

19

200

Cherri has two pieces of wire that are 4/5ft long and 2/7ft long. She uses 2/5 ft wire for her science project. How much does she have left?

24/35

200

Jarell went to the store and bought a pack of soda for $6.78. He paid with a $10 bill. What is his change?

$3.22

300

A rectangular prism has a base area of 23ft and a height of 11ft. What is the volume?

253

300

Leila plants 345 seeds in her garden. She plants an equal amount of seeds in 9 rows. How many seeds does she have left over?

3

300

Deondre measured two rectangular prisms.

Prism A has the following measurements: 23ft, 12ft, 4ft 

Prism B has the following measurements: 20ft, 14ft, 6ft

Which prism is bigger? By how much?

Prism A: 1104

Prism B: 1680


575ft

300

Leeann and Beth go to the market to get fruit. They buy a pack of strawberries for $4.23, a pack of blueberries for $5.66, and bananas for $2.29. They pay with $15. 

Do they have enough to buy a pack of stickers for $3.29?

No they do not. They only have $2.82 left after buying the fruit.

400

Jordan wants to plant strawberry seeds and cucumber seeds. 

Each strawberry seed packet comes with 35 seeds. 

Each cucumber seed packet comes with 23 seeds.

If he plants 2 strawberry packets and 5 cucumber packets, how many seeds did he plant in all?

185 seeds

400

You and your 3 friends go out to eat. The bill is $107 and you want to split it equally. How much will each person pay?

26.75

400

A plane carries 240 passengers a flight. How many passengers does it carry if it takes 12 flights? 

How many passengers does it carry if it takes 18 flights?

12 flights: 2880


18 flights: 4320

400

Find the difference:

14 1/6 - 8 3/4

5  5/12

500

Zach is going to the store and wants to buy a watermelon. Watermelons are $2.50 per pound. If his watermelon weighs 5.7 pounds, how much will it cost?

$14.25

500

What is the remainder when you divide 

4

500

On Thursday the Meat King Market sold 210 pounds of ground beef. On Friday they sold twice that amount. On Saturday they only sold 130 pounds. How much more meat did they sell on Friday than Saturday?

290 Pounds

500

Brayden and Gavin were playing touch football against Cole and Freddy. Touchdowns were worth 7 points. Brayden and Gavin’s team scored 7 touchdowns. Cole and Freddy's team scored 9 touchdowns. How many more points did Cole and Freddy have than Brayden and

14