The Number System
Ratios and Proportions
Expressions and Equations
Geometry and Statistics
Random
100

What quadrant would the following point be in : (-3, -4) ? 

quadrant 3

100

What are the 2 key words for unit rate? 

one and per

100

Equations have _______

equal signs

100

How do you find perimeter? 

add all sides

100

How do you divide fractions? 

Keep, Change, Flip

200

What is 23

8

200

Find the unit rate of the following: 

$4.50 for 75 pencils

0.06 per pencil

200

Solve the following equation: 

x + 10 = 25

x = 15

200
What is the volume formula? 

V= Length x width x height

200

What is Mrs. Flynn's favorite color? 

yellow

300

What is the coefficient in the following expression: 

6 -10 + x

1

300

We go to a zoo and there are 10 giraffes, 9 elephants, 5 otters, and 12 rhinos. What is the ratio of otters or elephants to the total amount of animals? 

14: 36

300

Solve the following equation: 

x / 5 = 5

x = 25

300

How do you find the area of a triangle? 

A= 1/2 x base x height

300

What is the letter called in a math problem? 

Variable
400

What is  10/3 divide 1 1/4 ?

40/15

400

If I build 4 feet of a wall in 2.5 hours, how long would it take me to build 52 feet of wall? 

32.5 hours

400

Solve the following inequality: 

4.5x > 22.5

5

400

Find the median of Ryan's science quiz scores: 

5, 10, 6, 10, 8 , 7 , 9 ,6 

7.5

400

What is Mrs. Flynn's sons name? 

Theo

500

Solve: 

35.93 - 0.23 x 2.4

35.378

500

A grocery store sign indicates that plums are 6 for $1.50, and that apples are 5 for $3.00. Find the total cost of buying 2 plums and 2 apples. 

$1.70

500

Nicole reads 3 pages per minute before school. She reads x more minutes after school. Write an equation to represent the total pages, y, that Nicole reads. 

y=3x

500

Find the perimeter of a rectangle who has vertices at the following: 

(-2, 3) , (1, 3) , (-2, -7) , (1, -7) 

26

500

What is Mrs. Flynn's dogs name? 

Tally, Finn, Panda