What quadrant would the following point be in : (-3, -4) ?
quadrant 3
What are the 2 key words for unit rate?
one and per
Equations have _______
equal signs
How do you find perimeter?
add all sides
How do you divide fractions?
Keep, Change, Flip
What is 23?
8
Find the unit rate of the following:
$4.50 for 75 pencils
0.06 per pencil
Solve the following equation:
x + 10 = 25
x = 15
V= Length x width x height
What is Mrs. Flynn's favorite color?
yellow
What is the coefficient in the following expression:
6 -10 + x
1
We go to a zoo and there are 10 giraffes, 9 elephants, 5 otters, and 12 rhinos. What is the ratio of otters or elephants to the total amount of animals?
14: 36
Solve the following equation:
x / 5 = 5
x = 25
How do you find the area of a triangle?
A= 1/2 x base x height
What is the letter called in a math problem?
What is 10/3 divide 1 1/4 ?
40/15
If I build 4 feet of a wall in 2.5 hours, how long would it take me to build 52 feet of wall?
32.5 hours
Solve the following inequality:
4.5x > 22.5
5
Find the median of Ryan's science quiz scores:
5, 10, 6, 10, 8 , 7 , 9 ,6
7.5
What is Mrs. Flynn's sons name?
Theo
Solve:
35.93 - 0.23 x 2.4
35.378
A grocery store sign indicates that plums are 6 for $1.50, and that apples are 5 for $3.00. Find the total cost of buying 2 plums and 2 apples.
$1.70
Nicole reads 3 pages per minute before school. She reads x more minutes after school. Write an equation to represent the total pages, y, that Nicole reads.
y=3x
Find the perimeter of a rectangle who has vertices at the following:
(-2, 3) , (1, 3) , (-2, -7) , (1, -7)
26
What is Mrs. Flynn's dogs name?
Tally, Finn, Panda