27 pieces of candy
Mr. Dunn had 20 pieces of candy. He ate 3 pieces of Candy. How many pieces did he have left?
17 pieces
Mr. Dunn was organizing books. He had 9 shelfs that each had 6 books on them. How many books did he have in all?
54 books
Mr. Dunn had 27 pieces of candy. Mr. Dunn wanted to split that candy among 9 students. How much candy did each student get?
3 pieces of candy
True or false: Multiplication is taking a whole and splitting it into equal groups.
False: Multiplication is Taking groups and finding the total
Josh had 32 legos in his collection. He bought a pack of 50 legos. How many legos does he have in all now?
82 legos in all
Ashton had 352 dollars. He bought 3 items that each cost 27 dollars. How many dollars did he have left?
271 Dollars
Ana was organizing her toys. She had 10 bags of toys. In each bag was 8 toys. How many toys does she have in all?
80 toys
Richard had 32 toys in his room. His mom bought him 4 toy chests. If Richard split his toys equally in his toy chest, how many toys will be in each chest?
8 Toys in each chest
Write the equation that Hannah can use to find if she has enough money
yes. 9X3 =27
Mr. Dunn's class had 20 students. Mrs. Gorzel's Class has 20 students. Mrs. Riecher's class has 20 students. How many third grade students are there in all?
60 Students
Mr. Dunn bought a bag that contained 471 pieces of candy. He gave out 297 pieces during a parade. How many pieces of candy did Mr. Dunn have left?
174 pieces
Jackson was counting how many shoes he has. He had 3 rows of shoes. Each row had 8 shoes on them. How many shoes does Jackson have in all?
24 shoes
Kelly, Jim, and Adelin were looking for rocks. Together, they found 25 rocks. If Kelly, Kim, and Adelin wanted to split the rocks equally, how many rocks would they each get? Would there be any leftover?
8 remainder 1
Write the fact family for this problem:
9x3=27
3x9=27
27 Divided by 3 = 9
27 Divided by 9 = 3
Sam went to the store and bought a TV for 548 dollars, a new remote for 72 dollars, and a soda for 2 dollars. How much money did Sam spend in all?
622 Dollars
Mrs. Dunn went to the store to buy brownies. She had 50 dollars before and after she bought brownies she had 38 dollars. How much did the brownies cost?
12 dollars
On the playground, Mr. Dunn wanted to find a fast way to count the students. He was looking and saw the students were in equal rows! There were 3 rows of students and each row had 20 students in it. How many students are there in all?
60 students
Janet had 31 dollars. She wanted to give each of her 5 children the same amount of money. If she gave her children money evenly, how much money will each child have and how much will she have left over?
6 with a remainder of 1
What is the answer to a division problem called?
Dividend / Divisor = ____________
Quotient
Ashley was given 13 dollars for a shirt she sold. She then sold 2 more shirts each worth 13 dollars. How much money did she make in all?
39 Dollars
Dr. Champion had 500 flyers. She gave 60 to Third grade, 50 to Kindergarten, and 75 to 4th grade. How many flyers does she have left?
315 Flyers left
Jason went to a yard sale. He saw a bunch of books! Jason saw 7 rows of books. There were 4 books in each row. How many books were in the yard sale?
28 books
Mrs. Raney had 60 flyers. She wanted to split the flyers evenly among the 60 third graders. How many flyers does each third grader get?
1 flyer each
Who is the best teacher?
Any answer :)