SOLVING EQUATIONS
EQUIVALENT RATIOS
UNIT RATE
RATES
SCALE FACTORS
100

−9x+1=−80


9

100

1 : 7 = 5 : ____

35

100

A pump moves 42 gallons in seven minutes. Find the unit rate.


6 gallons per minute. 

100

Five lemons cost $1.80.
At this rate, what is the cost of 9 lemons?


$3.24

100

What is the perimeter of a shape with the following sides: 4, 5, 5, 7

21

200

2(n+5)=−2


-6

200

1 : 9 = 9 : ___

81

200

You score 84 points in six games. How much do you score per game?


14 points per game.

200

Erica babysits for 4 1⁄2 hours and is paid $27.
How much does she make for 8 hours?


$48

200
Polygon A has side lengths of; 5, 3, 4, 6 

Polygon B's shortest side is 9. What is the scale factor?

3

300

144=−12(x+5)


-17

300

5 : 2 = ___ : 8

20

300

Steve drives 78 miles on 3 gallons of gas. Find the miles per gallon.


26 miles per gallon. 

300

25 diapers cost $30. How much do 30 diapers cost at this rate?

$36

300

Polygon A has side lengths of 25, 21, 40, 22.

Polygon B's shortest side is 3. What is the scale factor?

1/7

400

9x−7=−7


0

400

5 : ____ = 35 : 42

6

400

One bag of pretzels costs three dollars. Five bags of pretzels costs $10. Which has the lower unit price


5 bags for $10.

400

8 McDonald's shakes cost $26.50. What do 10 McDonald's milkshakes cost at this rate?

$33.13

400

Polygon A has side lengths of 4, 6, 9, 2. 

Polygon B's longest side is 18. What is the perimeter of Polygon B?

42

500

−9x−13=−103


10

500

49 : ____ = 7 : 12

84

500

It costs $3.99 for 25 fl. oz. of detergent or $6.99 for 90 fl. oz. Which is a better buy?


$6.99 for 90 fl. oz.

500

Mrs. P gets paid $4250 for 32 hours. How much would she get paid for 25 hours at this rate?

$3,320.31

500

Polygon A has side lengths of 2, 5, 8, 9. 

Polygon B's shortest side is 6. What is the perimeter of Polygon B?

72