Decimal Place Value
Multiplying Fractions
Decimal Word Problems
Measurement
Fractions as Division
100


What choice could represent the value of n in this comparison?    n <6.464

A. 6.491

B. 6.482

C. 6.375

D. 6.545


C

100

Journee’s family uses ¼ gallon of milk a day. How much milk will Jornee’s family use in 5 days?



5/4 or 1 and 1/4

100

Thomas ran 2.4 miles in a total time of 2 hours. If Thomas ran the same number of miles each hour, how long did it take Thomas to run in one hour?

1.2 miles

100

How many minutes are in 12 hours?

720

100

Three friends are sharing 2 pizza. How much of a pizza will each person receive?

2/3

200

Which choice is equal to 39.023?

A. thirty-nine and twenty-three hundredths

B. thirty-nine and twenty-three hundreds

C. thirty-nine and twenty-three thousands

D. thirty-nine and twenty-three thousandths 


D

200

Mrs. Miller needs to make 23 cakes for a school bake sale. Each cake needs 3/4 cup of flour. How many total cups of flour will Mrs. Miller need?

17  1/4

200

Elijah goes to the store and buys a shirt and shorts

-He spends $52.41

-The price of the shorts are $28.72.

What is the cost of the shirt?

$23.69

200

Kambree walks 3.46 kilometers on the treadmill. How many meters does Kambree walk? (Note 1 km = 1000 m)

3460

200

There are 5 cookies to share between 3 friends. How many cookies will each student get?

1  2/3
300

Place the correct inequality to make the comparison true. (<, >, or =)

7.5____7.50

4.04____4.4

21.3 ____ 21.03

=

<

>

300

Simon feeds his cat 7/8 cup of food each day. How many cups of food will the cat receive in 4 days.

3  1/2

300

      What is the largest sum you could get if you could only choose three numbers?

.36    1.72     .201       .099        .5



2.580 or 2.58

300

Mrs. Bridges is making an experiment for class. She combines 6 oz of red coloring, 9 oz of glue, and 10 oz of water. She makes 4 batches for slime. How many pounds of slime does she make? (Note: 1 pound = 16 ounces)



6 pounds 4 oz

300

Ariana has 8 cups of cupcake batter and needs to divide it equally between 11 cupcake holders. How much batter will each holder receive?

8/11

400


Which choice could represent the value of n in the comparison   n < 7.646

7.647

7.892

7.652

7.636



7.636

400

Lillie is trading Pokemon cards. She has 7 packs of cards and plans to trade ⅓ of them How many packs of cards is she trading?

7/3

400

Michael goes to the store and buys a jacket and pants.

-He spends $83.41

-The price of the pants are $42.89.

What is the cost of the jacket?

$39.52

400

Pierce had a big growth spurt this year. He grew 2  2/4 inches in August, 3 ½ inches in September and October, and 8 inches throughout the rest of fifth grade. How many feet did he grow? (Note 1 foot is 12 inches)



1 ft 2 in or 1  1/6 inches

400

You have 9 pounds of rice to divide between 10 containers. How many pounds will be in each container?

9/10

500

What is the standard form for the number shown in expanded form?

(3 x 10) + (7 x 1) + (5 x 0.1) + (8 x 0.001)

37.508

500

Solve for N:

7 1/2  x  4 = N

30, 28 and 4/2 or 60/2

500

The cost of chicken breasts is $2.40 a pound. How much would it cost if you bought 1.5 pounds?

$3.60

500

Michael uses 4 pieces of fabric that are 342 centimeters each. How many meters long is the piece of fabric? (Note: 1 m = 100 cm) 



13.68

500

There are 17 puppies at the kennel. The kennel buys 6 bags of dog food for the puppies. How much food will each puppy receive?

6/17 of a bag