6th Grade
Math Review 1
6th Grade Math Review 2
6th grade
Math Review 3
6th Grade Math Review 4
6th Grade Math Review 5
100

Jocelyn can ride her bike 4 miles in 20 minutes. At this rate, predict how many miles she can ride in 50 minutes.

10

100

34

81

100

6 - (-27)

33

100

Multiply: 1  1/3(1/2)

2/3

100

Do the following 3 side lengths form a triangle?


8 inches, 12 inches, and 19 inches

No, the sum of the 2 smaller sides MUST be greater than the 3rd side length

200

|6| - |-2|

4

200

3.02 × 2.4

7.248

200

Oranges cost $0.28 each. How much will 7 oranges cost?

$1.96

200

Determine whether 4/9 × 3/8 will be less than or greater than 4/9. Why?

Less than, because 3/8 is less than 1.

200

Eva pays a company $30 every 6 months to host her Web site. (a) How much does Eva pay per month? (b) How much does Eva pay for 9 months? 

a) Eva pays $5 per month a 

b) $45 for 9 months 

300

A dragonfly is about 8.2 centimeters long. How long is the dragonfly in meters?

0.082 meters


300

The ratio of apples to oranges in a fruit basket is 3:5. If there are 15 oranges, how many apples are in the basket?

9 apples

300

Write an inequality for each constraint or condition:

a)  The banner is at least 5 feet wide. 


b)  The piano recital will be no more than 70 minutes long. 

a)  x > 5


b)  x < 70

300

24 - 6 ÷ 2

13

300

In a play, the ratio of boys to girls is 3:4. If there are 56 actors, how many boys are in the play?

24 boys

400

 A costume-maker needs five pieces of fabric that are each 4 3/8 feet long. She has a bolt of fabric that contains 10 yards. After the pieces are cut, how much fabric will be left on the bolt? (Hint: 1 yard = 3 feet)

8.125 ft

400

Evaluate each expression if m = 3 and n = 7 

3mn

63

400

I have 84 crayons.  1/4 of the crayons are broken. How many are broken?

21 crayons are broken

400

y + 6 > -8

y > -14

What kind of dot would you use to graph this solution on a number line AND what direction would you shade?

400

In one city, the rainfall was 4 inches below normal for 3 months in a row. Write this using integers and solve.

-4(3) = -12 inches

500

Bottlenose dolphins can grow 13.55 feet and longer. Express 13.55 feet as a mixed number in simplest form

13  11/20

500

A grocery store sells 5 pounds of apples for $10. What is the unit price per pound?

2 dollars per pound

500

Write each phrase as an algebraic expression: 

             a)  four times a number plus negative 2 

             b)  10 less than a number

a)  4x + (-2)

b)  x - 10 (remember your "flipping words")

500

Solve: 

h - 6.5 = 15

21.5

500

Compare <, >, =

|-14|__18

<

600

The area of a parallelogram is 64sqft. What is the height if the base is 8ft?

8ft

600

$60 is 30% of what amount of money?  

$200

600

In a game, Halley has 35 cards. This is 12 more cards than Felix. Write and solve an addition equation to find the number of cards Felix has.

x + 12 = 35

x = 23

600

At a pet store, the cost of a finch is 3.8 times the cost of a parakeet. Express 3.8 as a percent.

380%

600

Order the set of numbers {2  4/5,  -4  3/8, -4.4, 2.6} from least to greatest

-4.4, -4  3/8, 2.6, 2  4/5