3rd Grade Math 1
3rd Grade Math 2
3rd Grade Math 3
3rd Grade Math 4
3rd Grade Math 5
100

10X8

80

100

Ameria arranges 24 toothbrushes into 4 equal rows. How many toothbrushes are in each row?

6 toothbrushes

100

Find the product of 6 X 7

42

100

Liliana makes 10 pancakes. She tops each pancake with 4 blueberries. How many blueberries doe Liliana use in all?

40 blueberries

100

Genavieve is baking pies.  She makes 9 cherry pies with 5 slices in each pie.  How many slices of pie does she make?

45 slices of pie

200

9X5

45

200

Kayden has 12 green stickers and 15 purple stickers. He gives Jordan, Alyssa and Gigi an equal number of each color sticker. How many green and purple stickers does each student get?

4 green and 5 purple

200

Find the product of 7 X 3

21

200

12X6=

72

200

Yulissa sold 9 cups of lemonade at her lemonade stand.  Each cup of lemonade sold for $3.  How much money did Yulissa make?

$27

300

Kylee has 4 rows of 6 cookies on a baking sheet. How many cookies does she have?

24 cookies

300

Khalid has 25 apples. He places 5 apples in each bag. How many bags does Khalid have?

5 Bags

300

Find the quotient of 56 ➗ 8

7

300

Find the product: 

8 x 4 =

32

300

Abel was playing with some Legos.  He used 72 Legos to build.  There were 48 left on the floor.  How many Legos did Abel begin with?

120 Legos

400

Joel has 50 box turtles, He gives each of his friends 5 turtles. How many friends did Joel give turtles to?

10 friends

400

Mrs. H puts 32 students into groups of 4. How many groups does she make?

8 groups

400

36 divided by 3

12

400

Samuel has 8 rows of 5 sodas. How many sodas does he have?

40

400

Victor has 2 times as many  chickens as Lexie.  Lexie has 12 chickens.  How many chickens does Victor have?

24 chickens

500

Ms. Little has 40 paintbrushes she divides them equally between Sammy, Daliah, Kevin and Carlos. She finds 8 more and divides them equally between the students as well. How many brushes does each student receive?

12 paintbrushes

500

10 divided by 2

5

500

KeSean buys a pack of pencils that costs $3. Juan buys 4 sets of markers. Each set of markers also costs $3. How much money does KeSean and Juan spend together?

$15

500

Thirty students are eating lunch at 5 tables. Each table has the same number of students. How many students are at each table.

6 students

500

Leo, Laylah and Benjamin go apple picking. They pick 13 apples on Saturday and 14 apples on Sunday. They share the apples equally. How many apples does each person get? 

9 apples

Click to zoom