GCF of 12 & 18
6
LCM of 4 & 6
12
Lena bought 3 pens for $12.
If she paid the same amount for each pen, how much did one pen cost?
$4 per pen
Find the least common multiple of 6 and 15
30
GCF of 24 & 36
12
LCM of 5 & 15
15
Jordan drove 60 miles in 2 hours. How many miles did he drive in one hour?
30 miles per hour
What is the greatest common factor of 28 and 42?
14
GCF of 42 & 56
14
LCM of 8 & 12
24
A store sells 9 identical T-shirts for $45.
What is the cost of one T-shirt?
$5 per shirt
A recipe uses 3 cups of flour for 2 batches of cookies.
How many cups of flour are used per batch?
1.5 cups per patch
GCF of 36, 16, and 40
LCM of 12 & 18
36
Sasha read 120 pages in 3 hours.
If she read at a steady pace, how many pages did she read per hour?
40 pages per hour
Ava earns $84 after working 7 hours at her part-time job.
What is her hourly wage?
$12 per hour
GCF of 18, 12, and 36
6
Pencils come in packages of 10. Erasers come in packages of 12. Phillip wants to purchase the smallest number of pencils and erasers so that he will have exactly 1 eraser per pencil. How many packages of pencils and erasers should Phillip buy?
6 packages of pencils, 5 packages of erasers for 60 of each total
A group of friends bought 6 movie tickets for $72.
If each ticket cost the same, what was the price of one ticket?
$12 per ticket
Two marching bands are practicing together. One band takes a break every 24 minutes, and the other every 36 minutes. If they start at the same time, how many minutes will pass before they both take a break at the same time again?
72 minutes (LCM of 24 and 36)