Everyday Math
PEMDAS
Word Problems
Solve For X
Ms. DeSantis' Math Class
100

What is 253 times 9?

2,277

100

Solve: 

20/5 + 19 - 6

17

100

Jabari’s cat has a mass of 4.2 kg. The cat needs 0.224 mg of medicine for each kilogram of its mass. What is the total amount of medicine the cat needs?

0.9408

100

Solve for x:

x + 3 = 10

x = 7

100

True or False:

Math is a good time to use the bathroom.

FALSE

200

What is 924 divided by 3?

308

200

Solve: 

10 + 13 - 5 x 2

36

200

At a grocery store, each pound of apples costs $1.77. Liam weighs a bag of apples on the store’s scale. The scale shows that the apples weigh 1.32 lb. How much do Liam’s apples cost? Show your work.

$2.34

200

Solve for x:

X - 5 = 2

X = 7

200

True or False:

Pen is acceptable to use in math class.

FALSE

300

What is the answer to this equation?

2,341 + 4,390 + 925 + 26 = ?

7,682

300

Solve: 

(45 - 5) / 8 + 62

41

300

The puppies in a litter are either black or brown. The ratio of black puppies to the total number of puppies is 3 : 8. What is the ratio of brown puppies to black puppies?

5:3

300

Solve for x:

9x = 18

X = 2

300

What percent (or higher) do you need to get on an iReady assignment to color in a square on our chart?

80%

400

What is 18,625 divided by 5?

3,725

400

Solve: 

3(14 + 6) - 22

56

400

Khalid wants to buy a long sandwich for a party. Store A sells a 5-foot sandwich for $42.50. Store B sells a 6-foot sandwich for $49.50. Which store has the better buy?

Store B

400

Solve for x:

6x - 2 = 10

X = 2

400

True or false: 

You ALWAYS need to show work in my math class :)

TRUE

500

What is 3/9 divided by 2/3? 

*Make sure to simplify!

1/2

500

Solve: 

(13 x 4 + 52) - 2

75

500

Keith works 8 hours per day for 5 days per week. Melba works 2,250 minutes each week. Who spends more time at work?

Keith

500

Solve for x:

5x - 2x = 9

X = 3

500

What is my "golden rule" in math class?

Always try your best!