Word Problems
Multiplication
Division
Word Problems
Division Any Way
100

What is the answer to a multiplication problem?

Product

100

795 x 9

7,155

100

544/8

68

100

Evan bought packages of 24 cups and put 3 pieces of candy in each cup. How many packages did he buy?

Is this Multiplication or Division?

8 packages

Division

100

236/ 4 

59

200

What are the numbers called that you multiply together?

Factors

200

56 x 92

5,152

200

368/9

40r8

200

Jessie and Megan sold 34 cups for $2.00 a cup. How much money did they make? 

Is this Multiplication or Division?

$68.00

Multiplication

200

480/8

60

300

Lily has 42 strawberries. She shares them equally among 6 friends.
How many strawberries does each friend get?

7 strawberries

300

83 x 44 

3,652

300
295/6

49r1

300

Jessie worked for 12 days and worked a total of 144 hours. How many hours did she work each day?

Is this Multiplication or Division?

12 hours

Division

300

918/12

76 R5

400

There are 275 books to be placed on shelves. Each shelf holds 9 books.
How many full shelves can be filled, and how many books will be left?

30r5

400

759 x 52

39,468

400

385/12

32 R1

400

There were 140 baked goods for a bake sale. There were 70 customers who all bought the same amount of baked goods. How many baked goods did each customer buy? 

Is this Multiplication or Division?

2 baked goods

Division

400

884/3 

294 r2

500

230 students are going on a field trip. Each bus can carry 27 students.
How many full buses are needed?

9 buses

500

630 x 53 

33,390

500

1,322/18

73 r8

500

Mrs. Patience baked 5 cupcakes and each cupcake was 50 calories. How many calories are in the whole batch?

Is this Multiplication or Division?

250 Calories

Multiplication

500

950/25

38